STAN s ústavní stížností na nouzový stav čeká na reakci Sněmovny

Senátoři STAN podobně jako předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyčkají s ústavní stížností, která se týká přiměřenosti nouzového stavu, na reakci Sněmovny. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda senátorského klubu Starostů Petr Holeček.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Čekáme na reakci Poslanecké sněmovny a také vyčkáváme nových prohlášení vlády. O dalších krocích budeme jednat v tomto týdnu," sdělil Holeček.

Původně měli senátoři za Starosty v úmyslu se do konce minulého týdne obrátit na Ústavní soud, aby posoudil přiměřenost nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, pokud by Sněmovna ve čtvrtek schválila pouze jeho prodloužení i po 14. únoru. Dolní komora to ale odmítla. Vláda však na žádost hejtmanů v neděli rozhodla, že ode dneška nouzový stav obnoví na dva týdny.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) už předem v sobotu označil rozhodnutí vlády i hejtmanů za protiústavní. "Vědomě pošlapete ústavu a uděláte z ní pouhý cár papíru," napsal. Rovněž Vystrčil pak v neděli v otevřeném dopise vládě označil případné opětovné vyhlášení nouzového stavu po čtvrtečním nesouhlasu Sněmovny za protiústavní.

Vystrčil podle serveru Aktuálně.cz už začal shánět podpisy pro ústavní stížnost na vyhlášení nouzového stavu. Také on následně uvedl, že se stížností prozatím počká, a uvidí, jak bude postupovat Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) výtky senátorů odmítl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

01.03.2021 18:44 Aktualizováno Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi…

KOMENTÁŘ: Roční pandemie odkryla Babišovu tvář. Nikdy neměl být premiérem

01.03.2021 16:22 KOMENTÁŘ – Píší nejčernější kapitolu v dějinách polistopadové země. Vláda se během rok trvající…

Schodek rozpočtu stoupl na konci února na rekordních 86,1 miliard

01.03.2021 15:06 Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy…

Home office není výhoda, ale nutnost. Lidovci jej chtějí uzákonit s…

01.03.2021 14:25 Opoziční lidovci navrhli přesnější pravidla pro práci z domova. Jejich novela zákoníku práce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama