Stanovisko Ruska ke kauze Koněv? Nehoráznost, ozval se Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil považuje za nepřijatelné a nehorázné dnešní výroky ruských představitelů ke sporu o sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem a vyzvalo je, aby si přestali tropit z památníku posměch. Ministr kultury Vladimir Medinskij v rozhovoru pro televizi Rossija označil události v Praze za plivanec do tváře českých občanů.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Jiří Pospíšil
doporučujeme

Podle Pospíšila jsou takové výroky nepřijatelné a nehorázné. ČTK řekl, že mu připomínají dobu, kdy bylo Československou součástí socialistického bloku a provincií Sovětského svazu. "Zvlášť je to nepřijatelné od státu, který má sám problémy s dodržováním principů demokracie," míní.

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa se starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) neřídí českým právem. "Žel je to pravda, pan starosta Kolář se neřídí českým právem, zejména nerespektuje mezinárodní smlouvu z roku 1993," napsal ČTK.

Předseda sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že nevidí důvod reagovat na každý výrok ruského ministra kultury. "Jasně jsem řekl, ze promeškal příležitost mlčet, a to platí," napsal Hamáček ze Srbska, kde doprovází prezidenta Miloše Zemana.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) napsal, že žádný zahraniční politik nemá mandát hodnotit a soudit zvolené české zástupce. "I když sám z té debaty nejsem nijak nadšen - je to přece jen naše věc," uvedl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK a České televizi řekl, že kauza sochy maršála Koněva v Dejvicích je výhradně vnitřní záležitostí Česka. "Je pouze na nás, abychom si v České republice tuto věc ujasnili a společně ji vyřešili. Netajím se tím, a také je tady třeba zdůraznit, že především pan prezident je odpůrcem likvidace této sochy, jejího odstranění," uvedl. Je podle něj nutné debatu uzavřít. "A pokud možno čestně, to znamená pomník by měl zůstat na území Prahy 6,"dodal.

Ruské ministerstvo den před očekávaným jednáním zastupitelstva Prahy 6 zmínilo, že v Praze zaznívaly návrhy na převoz sochy do Ruska. S podobným návrhem přišla nedávno v Moskvě Koněvova dcera Natalja v rozhovoru pro armádní týdeník Zvezda. Vedení Prahy 6 ho uvítalo. "V této souvislosti chceme zdůraznit, že památníky si uchovávají svůj smysl jen v návaznosti na místa, kde ke konkrétním historickým událostem došlo," uvádí se v ruském prohlášení.

Připomnělo přitom odpovědnost českých úřadů plnit rusko-českou dohodu o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993, která obsahuje oboustranné závazky ochrany vojenských památníků na území druhého státu. Česká diplomacie ale oponuje, že na pražskou Koněvovu sochu se dohoda nevztahuje.

Ruský ministr kultury, který koncem minulého týdne vyvolal rozruch přirovnáním starosty Prahy 6 k nacistickým pohlavárům, v rozhovoru pro ruskou televizní stanic Rossija 24 v noci na dnešek prohlásil, že události kolem pražské sochy jsou "prostě příšerné". "Je to v první řadě plivanec do tváře českých občanů. Jak těch, kteří bojovali proti nacismu, tak i těch, kteří z vděčnosti postavili památník generálu-osvoboditeli," prohlásil.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 12:53 Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama