Starostové a nezávislí nepodpoří prodloužení nouzového stavu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podle předsedy Víta Rakušana rozhodně nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní, jak žádá vláda. Rakušan dnes ve Sněmovně kritizoval to, že kabinet v posledních případech čas nevyužil. Nevyloučil však další jednání s vládními představiteli.

Starostové a nezávislí (STAN)
doporučujeme

Mezi požadavky Starostů patří například přijetí pandemického zákona, díky kterému by opatření proti koronaviru nouzový stav nevyžadovala.

Rakušan uvedl, že STAN v posledních případech žádosti vlády odmítal, protože vláda selhává v ochraně země. "Vláda ten čas, který jí vždy byl Sněmovnou dán k tomu, aby něco připravila a udělala, opět nevyužila," konstatoval. Kabinet podle něj neřešil nejpalčivější problémy a využíval toho, že komunisté po nějakém "krátkodobém vydírání" nouzový stav podpořili.

Kabinet žádá kvůli opatřením proti šíření epidemie o prodloužení nouzového stavu do 16. března. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. Rakušan připomněl, že STAN spolu s Piráty představil pět návrhů, které by velmi rychle mohly občanům v Česku pomoci. Patří mezi ně urychlené přijetí pandemického zákona. "Umožňoval by vést krizový management mnohem efektivněji a moderněji," řekl.

Starostové také apelují na postupný a promyšlený návrat žáků do škol či zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě. "Stejně tak jsme požadovali antigenní testování ve firmách a kompenzace," připomněl obsah nedělní schůzky s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), na kterou dorazil s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama