Stát by mohl přispět firmám na testování zaměstnanců, řekl Babiš

Stát by mohl případně přispět firmám na testování zaměstnanců kvůli covidu. Podílet by se mohl na úhradě antigenních testů. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Zhruba před týdnem tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že podnik by hradil test a odběr by platila zdravotní pojišťovna.

Andrej Babiš
doporučujeme

Podle Babiše o podpoře testování ve firmách diskutovala Národní ekonomická rada vlády (NERV). "Padl tam návrh, že by stát participoval asi půlkou nákladů. Pokud antigenní test stojí asi 150 korun včetně DPH, tak se bavíme o nějaké částce 70, 75 Kč," uvedl premiér.

Podotkl, že některé firmy už zaměstnance testují. Zmínil automobilku Škoda Auto. Její zástupce je členem NERV. "Já osobně jsem pro, abychom firmy podpořili nějakou participací, aby měly motivaci od státu, ale prioritně se ony musí postarat o zaměstnance. Jsme připraveni o tom debatovat a hledat řešení a vlastně přispět i finančně," dodal Babiš.

Exministr Prymula minulé úterý řekl, že se o nastavení testování v podnicích jedná a výsledkem by měl být "kombinovaný model" - podnik by platil test a odběr a zpracování by hradila zdravotní pojišťovna. Ta by také testy nakoupila, oslovila by dodavatele.

Podle Hospodářské komory by antigenní testy mohly pomoci zachovat provoz klíčových podniků, ale i služeb či obchodu. Komora minulý týden uvedla, že pokud by se mělo testování zaměstnanců zavést, znamenalo by to pro firmy vysoké náklady, a to v době koronavirové krize. "Stát by tak měl spolu s případným povinným testováním přijít i se systémem alespoň částečných kompenzací ze strany státu a zdravotních pojišťoven," uvedla komora. O částečném proplácení testů jednala už v srpnu s tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Výsledky u antigenních testů jsou zhruba do 15 minut, vyšetření je ale méně spolehlivé. Při výtěru z nosohltanu štětičkami při PCR testu se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Získání výsledků je náročnější a trvá výrazně déle, je také dražší. Testy jsou ale spolehlivější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš k epidemii covid: Situace stále není dobrá, rozvolňovat se musí s…

26.11.2020 15:33 Aktualizováno Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda…

Babiš: Hamáček slíbil, že ČSSD rozpočet ve Sněmovně podpoří

26.11.2020 14:39 Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští…

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

26.11.2020 14:37 Aktualizováno Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z…

Jednání koaliční rady se dnes ruší, Babiš chce hovořit s Hamáčkem mezi…

26.11.2020 14:12 Jednání koaliční rady, která měla probírat navýšení přídavků na děti, změny daní a rozpočet, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama