Stát chce dál provozovat zastaralou komunikační síť pro záchranáře

Stát chce dál provozovat zastaralou komunikační síť Pegas pro záchranné složky, které měla letos skončit životnost. Plánuje její modernizaci. Má tak získat čas na přípravu jiné varianty. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Postup schválila na začátku listopadu Bezpečnostní rada státu.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Současný systém funguje jako vysílačková síť s podporou technologie Tetrapol. Vybudován byl v letech 1995 až 2003. Neumožňuje přenos většího objemu dat, nejdou přes něj posílat třeba videa nebo mapové podklady. Ministerstvo vnitra chtělo loni zajistit vysokorychlostní přenos dat, tato varianta ale teď není aktuální.

"Zjednodušeně řečeno bylo rozhodnuto, že zajištění mobilní komunikace bezpečnostních a záchranných složek bude v příštích letech řešeno cestou modernizace sítě Pegas, tedy řešení užívaného bezpečnostními a záchrannými složkami," sdělila serveru mluvčí ministerstva Hana Malá.

Resort loni nejprve plánoval vypsat výběrové řízení na dodavatele nové sítě, později se rozhodl obnovit současný systém a zakázku za 4,4 miliardy korun dát bez soutěže stávajícím dodavatelům, tedy firmě Pramacom Prague a Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Proti tomu ale protestovali operátoři Nordic Telecom a O2. Ministerstvo nakonec na začátku letošního roku zakázku zrušilo.

Rozhodnutí o modernizaci současné sítě Pegas má nyní ministerstvu poskytnou časový prostor na to, aby dál připravovalo jiné řešení. "Jinými slovy bude se pokračovat v budování jakéhosi technologického zárodku budoucí komunikační sítě, který v případě, že rozhodnutí padne, bude moci být různě rozšířen, tak aby v budoucnu plně nahradil stávající mobilní komunikační řešení," dodala Malá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama