Stát chce do konce týdne připravit evakuaci Čechů z Austrálie, řeší se i Thajsko

V zahraničí stále zůstávají stovky Čechů, mnoho jich je zejména v Oceánii a jihovýchodní Asii. Stát chce koncem týdne připravit evakuaci z Austrálie a Nového Zélandu, řeší se i Thajsko a další země. České televizi (ČT) to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle ministra mezi evakuovanými převažují turisté a studenti na výměnných pobytech.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tomáš Petříček
doporučujeme

Česko koordinuje evakuaci svých občanů také s jinými státy. "Odpoledne budeme mít videokonferenci s našimi partnery z Rakouska, Maďarska a Slovenska, protože bychom chtěli do konce týdne připravit evakuaci našich občanů ze vzdálených oblastí," uvedl ministr. Týkat by se to mělo právě Austrálie a Nového Zélandu. "V běhu je také příprava evakuace z Thajska, kde je několik stovek našich občanů, řeší se také Indonésie a Bali," podotkl Petříček.

V noci se do Česka vrátilo letadlem 88 Čechů, kteří uvázli na Filipínách. Přiletělo také 169 Čechů z Hondurasu a Mexika. Na cestě je i dalších 300 lidí například z Dominikánské republiky nebo Vietnamu.

"Hovoříme už s našimi partnery v Evropské unii, že bychom potřebovali potom společně pobrat menší skupinky v různých státech, do kterých je pro jeden stát velmi obtížné zajistit vlastní repatriační let," řekl ministr.

Mezi Čechy v zahraničí převažují většinou turisté nebo studenti na výměnných pobytech, což je třeba případ Velké Británie, odkud dnes odjíždějí čtyři autobusy s Čechy. Petříček uvedl, že mezi evakuovanými jsou i lidé, kteří do ciziny vyjeli například na obchodní jednání.

Stále platí doporučení, že pokud mohou lidé využít klasických linek, měli by tak učinit. Řada zemí kvůli šíření epidemie ale uzavřela stejně jako Česko svoje hranice, omezen byl radikálně letecký provoz. Česká diplomacie využívá vedle komerčních firem také vojenský speciál, který například o uplynulém víkendu dopravil do ČR z Pobaltí 51 Čechů a Slováků, naopak do lotyšské Rigy dovezl 25 lidí.

Vedle letadel mohou čeští občané využít k návratu do vlasti také evakuační autobusy, které vyjíždějí například z Amsterdamu, Bruselu, Londýna, Paříže, Vídně nebo Berlína. Dál pak platí výjimka ministerstva vnitra pro rodinné příslušníky, kteří si mohou sami pro příbuzné dojet na letiště v Rakousku či Německu. Podle ministerstva zahraničí by ale Češi měli z tamních letišť primárně využít vnitrostátní přepravu na hranici s ČR, kde je mohou čekat příbuzní.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady stornovaly asi 70 procent žádostí o kurzarbeit

07.04.2020 17:55 Úřady práce musely stornovat zhruba 70 procent žádostí o kurzarbeit, které v prvních hodinách po…

Koronavirus se přeceňuje, statistiky jsou zavádějící. Exprezident Klaus…

07.04.2020 17:20 Vláda při epidemii koronaviru řeší mikromanagement, nemá čas ani osobnosti na koncepční plán. V…

Poslanci prodloužili nouzový stav do konce dubna

07.04.2020 16:52 Poslanecká sněmovna dnes prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Pro se vyslovilo 90 poslanců ze 101…

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v České televizi

07.04.2020 16:50 Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy