Stát chystá soubor opatření pro případný nárůst nezaměstnanosti

Ministerstvo práce připravuje soubor opatření pro případný nárůst nezaměstnanosti. Patřit do něj má posílení digitalizace úřadů práce, regulace fungování agentur práce či zvýšení částek pro lidi, kteří přijdou kvůli koronavirové krizi o práci. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Takzvaný balíček zaměstnanosti s kroky pro zmírnění dopadů koronavirové krize chce představit v srpnu.

Ministerstvo práce
doporučujeme

"Je tam mnoho kroků jak pomoci lidem - od digitalizace úřadu práce až po velmi přísnou regulaci agentur práce a opatření, která mají pomoci lidem, kteří celý život pracovali a přišli kvůli viru o práci. Abychom je nenechali na holičkách a oni nemuseli fungovat na almužně," uvedla Maláčová.

Ministerstvo práce už dřív uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Nezaměstnanost by tak dosahovala více než osmi procent. K 26. červnu byla na 3,64 procenta, v evidenci bylo ten den 266.682 uchazečů o práci. V únoru před šířením nákazy jich bylo zhruba o 39.300 méně, nezaměstnanost byla na třech procentech.

Maláčová už dřív řekla, že při skokovém růstu nezaměstnanosti by navrhla zvýšení podpor v nezaměstnanosti. V posledních týdnech mluvila o prémii pro lidi, kteří by si aktivně hledali nové uplatnění. Shodla se na tom v polovině června také s prezidentem Milošem Zemanem.

Za nouzového stavu úřad práce omezil úřední hodiny. Vyzýval klienty, aby s ním komunikovali na dálku. Žádosti a podklady bylo možné posílat elektronicky, a to bez datové schránky či elektronického podpisu. Ty už lidé znovu potřebují, jinak musí materiály posílat poštou či je přijít osobně potvrdit. Dočasně se v době epidemie zrušila také povinnost dokládat kvůli dávkám každé tři měsíce náklady na bydlení. Nyní povinnost znovu platí. Kritici poukazují na to, že lidé nosí úředníkům v mnoha případech opakovaně stejné papíry, protože vyúčtování energií, vody či služeb se provádí jednou ročně.

Úřady práce mají dlouhodobě problém s digitalizací a informačními systémy. Ucelený resortní systém, který měl být v provozu od roku 2017, ministerstvo zatím stále nemá. Dvakrát se kvůli tomu o dva roky prodlužovala smlouva s firmou OKsystem na systém vyplácení dávek. Kontrakt vyprší na konci roku. Jak se fungování dál zajistí, vedení ministerstva zatím nezveřejnilo.

Ministryně pár měsíců po svém nástupu do funkce plánovala od jara 2019 postupně představovat návrhy reformních změn v různých oblastech. Mezi nimi měl být i balíček na podporu zaměstnanosti. Loni v únoru pak zmínila, že by mohl obsahovat další regulace agenturního zaměstnávání. Reagovala tehdy tak na článek německých médií o špatných podmínkách zahraničních dělníků v jedné z továren holdingu Agrofert.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda vůbec není na skutečné krize připravená. Vojtěch už měl být odvolán,…

07.08.2020 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR - Jak si česká vláda poradila s epidemií koronaviru? Výkon kabinetu premiéra Andreje…

Babiš se rozhodl. Pompea přivítá v Kramářově vile

07.08.2020 19:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově…

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

Pavel Zeman měl žalobu ohledně Babiše podat, soudí právníci

07.08.2020 15:48 Právníci, které oslovila ČTK, míní, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl podat žalobu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama