Stát loni podnikatelům vyplatil o 40 procent méně pomoci, než slíbil

Pomoc státu podnikatelům byla podle Hospodářské komory ČR loni asi o 40 procent nižší, než vláda na jaře deklarovala. Kompenzace kvůli pandemii činily 110 miliard korun. Fakticky stát vyplatil podporu 23 miliard Kč, formou daňových úlev a odkladů plateb podnikatelé ušetřili 87 miliard Kč. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory zveřejněné dnes v tiskové zprávě, podle které má prezident komory Vladimír Dlouhý její výsledky dnes představit na jednání Národní ekonomické rady vlády.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Představitelé vlády loni v květnu podle Hospodářské komory avizovali, že podnikatele a zaměstnance v souvislosti s koronavirovou krizí podpoří sumou 1,2 bilionu korun. Přímá podpora měla z této částky tvořit asi 90 miliard korun, pomoc přes daňové úlevy a odklady plateb měla činit přibližně 145 miliard korun. Podpora pro soukromý sektor se na loňském schodku státního rozpočtu, který byl 367,4 miliardy korun, podílela podle analýzy z 30 procent. Zaměstnancům bylo z veřejných rozpočtů v souvislosti s pandemií vyplaceno 27,6 miliardy korun.

Ze záručních programů COVID podnikatelé do poloviny prosince získali 40 miliard korun. To je podle Hospodářské komory zhruba pět procent vládou plánované záruční kapacity.

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na náhrady podnikatelům vynaložila 250 miliard korun. V oblasti přímých nákladů, které stát provozům zasažených v souvislosti s koronavirem hradí, patří do špičky Evropské unie, řekl minulý týden.

V souvislosti s pandemií funguje program na podporu zaměstnanosti Antivirus. Živnostníci mají nárok na tzv. kompenzační bonus, za říjen a listopad kvůli uzavřeným školám i na ošetřovné za dítě do deseti let.

Stát dále podnikatelům nabízí příspěvek na komerční nájem. Pro některá odvětví vláda vytvořila specifické programy pomoci. V lednu by měl začít příjem žádostí do nového programu cílící na všechny uzavřené provozovny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Respirátory povinné nebudou. Vláda ale bude jednat s obchody

25.01.2021 19:16 Aktualizováno Vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) budou v následujících dnech jednat s…

Vláda schválila nové podmínky pro drony a jejich rozdělení

25.01.2021 18:58 Používání bezpilotních letadel bude rozděleno do tří kategorií, které se budou odlišovat podmínkami…

Hnilička ztratil veškerou důvěru, nemohl být dále poslancem. Skončit by…

25.01.2021 18:16 S jeho rezignací naprosto souhlasí. Poslanec ODS a sněmovní místopředseda podvýboru pro sport Jakub…

Provozovatelé ubytování budou moci čerpat úvěry z COVID plus

25.01.2021 17:58 Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama