Stát má podle Senátu ručit za většinu dlužného nájemného, zákon se vrací do Sněmovny

Stát by měl podle Senátu ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru. Senát o tom dnes rozhodl navzdory nesouhlasu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Zákon o možnosti odkladu nájemného v bytech tak bude muset znovu posoudit Sněmovna.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klára Dostálová
doporučujeme

Zákon má zaručit, že nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že jako nezaměstnaní bez příjmů nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.

Senátoři namítali, že pronajímatelé nemají zákonem zaručeno, že dlužné nájemné jim bude zaplaceno. Dostálová odmítla uzákonit státní záruky kvůli tomu, že by se nájemci a pronajímatelé mohli dohodnout a nechat 80 procent nájemného zaplatit stát.

Zákon odolal návrhu na zamítnutí, neboť je podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) protiústavní. Norma podle senátora umožňuje pronajímateli kdykoli zažalovat nájemce o dlužné nájemné nebo mu dát výpověď z bytu z jiných důvodů. Vláda by podle senátora měla raději zavést operační program pro čerpání bezúročných úvěrů pro nájemce bez příjmů.

Splátky nájemného bude možné podle ministryně odsunout v případě, že nájemník doloží, že nemůže platit v důsledku snížení svých příjmů kvůli epidemii koronaviru. Sněmovna na návrh komunisty Leo Luzara rozhodla o tom, že nájemník bude muset předložit potvrzení od úřadu práce. Náležitosti potvrzení má stanovit metodický pokyn. Horní komora na popud senátora Petera Koliby (za ANO) chce, aby potvrzení vystavoval zaměstnavatel nebo příslušný orgán státní správy.

Dostálová uvedla, že zákon neznamená legalizaci neplacení nájemného, ale má ochránit nejohroženější vrstvy. "V žádném případě se nejedná o signál, že není třeba za užívání bytu platit nájemné. Nemáme zatím z praxe signály, že by návrh mohl být podnětem k jakémukoli zneužívání," uvedla.

Snahou vlády bylo podle ministryně také minimalizovat dopady na pronajímatele. Nájemníci proto nebudou zproštěni povinnosti hradit služby spojené s bydlením. Občanské sdružení majitelů domů v ČR pokládá zákon za přenesení odpovědnosti státu na vlastníky nemovitostí. Zákon je podle sdružení zásahem do soukromého vlastnictví, který je na hraně ústavnosti.

Zákon zároveň odkládá splátku půjčky od Státního fondu rozvoje bydlení. Lidé, kteří žádali v rámci bydlení pro mladé, bytová družstva nebo společenství vlastníků jednotek, budou moci požádat o odložení splácení úvěrů, a to až do 30. listopadu. Odložena by byla jak splátka jistiny, tak i příslušenství k úvěru. Příjemců úvěru je podle ministryně 20.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zimola se stal předsedou hnutí Změna 2020, zkritizoval ČSSD

01.06.2020 13:35 Aktualizováno Jiří Zimola se stal předsedou jihočeského hnutí Změna 2020. Místopředsedou nového subjektu je…

Spor vlády s obcemi se vyostřuje. Sdružení vyzvalo starosty k stávkové…

01.06.2020 12:34 Proti krácení rozpočtů obcí a krajů kvůli koronavirovým opatřením vlády svolá Sdružení místních…

Stát má na vysokorychlostní internet 14 miliard. Neposkytl podle NKÚ ani…

01.06.2020 12:10 Aktualizováno Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění…

Ministerstvo chce zrušit mimořádné zmrazení nájemného bytů

01.06.2020 11:25 Ministerstvo financí navrhne zrušit mimořádné opatření, kterým vláda 23. dubna zmrazila nájemné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy