Hackathon byl k ničemu? Stát téměř nevyužije práci dobrovolníků na dálničních známkách

Z e-shopu s elektronickými dálničními známkami, který v lednu vyvinula při takzvaném hackathonu skupina 60 dobrovolníků, stát nevyužije nic. Použitelná byla tak malá část, že to nemělo smysl. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom před časem uvedl, že pokud IT systém vyvinutý dobrovolníky bude plně funkční, stát ho využije.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Uvedl to dnes server Seznam Zprávy s odvoláním na vyjádření organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka a Jana Paroubka ze státního podniku Cendis, který informační systém k elektronickým dálničním známkám nyní zajišťuje. 

Dobrovolníci při dvoudenním hackathonu systém vytvořili jako náhradu za zrušenou zakázku na IT systém ke známkám, jehož dodavatelem a provozovatelem měla být podle rozhodnutí Státního fondu dopravní infrastruktury společnost Asseco Central Europe. Stát měl za systém zaplatit 401 milionů korun. Zakázka se ale stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také Babiše. Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Počátkem března pak dostal zakázku na systém ke známkám za 128 milionů korun Cendis, ministerstvo dopravy tehdy oznámilo, že podnik rovněž převezme roli supervizora mýta za 27 milionů korun.

Paroubek dnes ČTK sdělil, že zástupci Cendis a hackathonu se po řadě setkání nad koncepcí nového systému shodli, že pro stát bude efektivnější postavit elektronické dálniční známky na novém základu, který bude potřebám systému více odpovídat. Podle zástupců Cendis musí být základ systému navržen s vazbami na ostatní systémy státu, splnění podmínek kybernetické bezpečnosti a musí vydržet předpokládanou zátěž, což hodnotí a schvaluje odbor hlavního architekta eGovernmentu ministerstva vnitra. Tímto procesem návrh systému vytvořený státním podnikem prošel, uvedl Cendis v tiskové zprávě.

Organizátor hackathonu Vondráček Seznamu Zprávy sdělil, že SFDI mimo jiné trval na některých funkcionalitách, které v jejich řešení nejsou. Zástupci státu nechtěli couvnout ze zvoleného architektonického řešení systému a výsledné podoby pro uživatele. "Ve výsledku by to teď znamenalo poměrně významné úpravy. De facto zahodit většinu věcí a v podstatě to celé předělat," doplnil Vondráček. V tiskové zprávě, kterou ČTK zaslal Cendis, Vondráček uvedl, že architekturou řešení z hackathonu se však Cendis inspiroval.

Elektronické dálniční známky by od příštího roku měly nahradit dosavadní papírové kupony. Systém by měl být připraven na začátku letošního prosince. Loni stát na prodeji známek vybral 5,35 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na českých silnicích v květnu zemřelo 35 lidí, upřesnila policie

01.06.2020 13:27 V květnu při dopravních nehodách v České republice zahynulo podle předběžných údajů 35 lidí, o šest…

Tragická srážka na Prostějovsku: Odmrštěné auto skončilo na střeše, řidič…

31.05.2020 16:39 Aktualizováno Po srážce s nákladním vozem zahynul u Protivanova na Prostějovsku řidič osobního automobilu. Jeho…

Smrt na českých silnicích: V květnu zemřelo při nehodách zatím 37 lidí,…

31.05.2020 16:07 Během května zahynulo při dopravních nehodách v Česku podle předběžných statistik zatím 37 lidí, z…

Nehoda uzavřela důležitou silnici v jižních Čechách, na místě jsou zranění

31.05.2020 15:57 Aktualizováno Kvůli dopravní nehodě na Českobudějovicku je neprůjezdná silnice mezi Srubcem a Ledenicemi. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy