Stát se obaluje tukem, rozpočet se nepovedl, zní z ODS

Vládní návrh rozpočtu na příští rok je podle ekonomického experta nejsilnější opoziční ODS Jana Skopečka nepovedeným dílem a zmetkem. Stejně jako jeho stranický kolega Vojtěch Munzar vytkl kabinetu při dnešní sněmovní debatě o návrhu mimo jiné to, že se zaměřuje na příjmovou stranu, složená daňová kvóta roste.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jan Skopeček (ODS)
doporučujeme

"Stát se obaluje čím dál větším tukem díky tomu, že vysává energii ze sektoru soukromého," uvedl Skopeček, podle něho se na druhé straně státní služby nezlepšují. "Silnice se nestaví, rychlovlaky také nejsou," poznamenal. Munzar podotkl, že levice ráda rozhoduje o cizích penězích a často se k nim chová podle hesla "z cizího krev neteče".

"Vláda nevyužila příznivé situace hospodářského růstu pro proticyklické reformy," uvedl Munzar. Státní finance jsou podle něho připraveny na případnou recesi hůře než v minulosti v době ekonomické krize.

Skopeček zkritizoval vládu za navrhovaný 40miliardový schodek, který by podle něho neměl existovat, když vláda má mít meziročně 113 miliard korun navíc. Pokračuje podle něho neblahý trend zvyšování výdajů stanovených zákonem, které mají růst rychleji než ekonomika.

Občanští demokraté už oznámili, že v dalších diskusích o návrhu rozpočtu předloží pozměňovací návrhy, které ušetří více než 43 miliard korun. Přesun obdobného objemu peněz z různých kapitol do obsluhy státního dluhu ODS neúspěšně navrhovala i při schvalování rozpočtu na letošek.

Poslanec vládní ČSSD Roman Onderka avizoval, že už má připravený pozměňovací návrh na navýšení částky na sociální služby. Bude chtít ještě jednat o penězích pro ministerstvo kultury, které považuje za nedofinancované a ve velkém propadu.

V prvním čtení Sněmovna schvaluje základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výše schodku. Očekává se, že menšinová vláda ANO a ČSSD za pomoci poslanců KSČM návrh prosadí, jak už dřív doporučil i rozpočtový výbor.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí STAN vytáhlo proti podomním prodejcům energií, chce je úplně zakázat

21.11.2019 12:33 Poslanci hnutí Starostové a nezávislí (STAN) připravili návrh zákona, který má zamezit podomnímu…

Vyjde to napodruhé? Marek Hilšer hodlá znovu kandidovat na prezidenta

21.11.2019 11:58 Senátor Marek Hilšer oznámil, že chce v roce 2023 znovu kandidovat na prezidenta. Pro kandidaturu…

Radikální změna trestního zákoníku? Úřad šéfžalobce přichází s návrhem

21.11.2019 11:09 Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) analyzovalo důvody přeplněnosti českých věznic. Jedním ze…

Babiš vytočil politologa: To si dělá srandu? Fraška, režimní kádr, nedá se…

21.11.2019 10:18 Premiér Andrej Babiš si získal na svou stranu část lidí projevem,který pronesl 17. listopadu.V něm…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama