Stát zaplatí za ubytování uprchlíků 200 až 250 korun, lidem pak 3000 za osobu

Vláda dnes podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schválila příspěvek na dočasné nouzové přístřeší například v tělocvičnách 200 korun za osobu a noc včetně stravy bez ohledu na to, zda se bude jednat o dospělého nebo dítě. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun bez stravy. Ministři počítají s tím, že částku ještě navýší kraje.

Vít Rakušan (STAN)

Dvěma třetinami by se na příspěvku pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny v penzionech či hotelech podílel stát, třetinou kraje. Rakušan to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek dnes zopakoval, že hoteliéři už poskytli tisíce lůžek pro uprchlíky zdarma, ale v případě většího počtu pokojů to již není možné a potřebují pokrýt alespoň náklady. Ty činí 500 korun za lůžko na noc. Upozornil, že vláda s oborovými organizacemi příspěvky nekonzultovala.

Pokud na ubytování přispějí třetinou kraje, půjde podle Rakušana o částku kolem 350 korun. "Ta už je přijatelná i z pohledu hejtmanů," řekl. Doplnil, že vláda před létem bude mapovat, jak to vypadá s ubytovacími kapacitami a jak odpovídají zvolené příspěvky.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doplnil, že 500 korun za noc na člověka mu připadá moc. Připustil, ale že ve vyšších kategoriích ubytování je taková částka možná. Vláda podle něj i proto dává přednost ubytování v bytech. V komerčních ubytovacích provozech by matka se dvěma dětmi musela zaplatit 1500 korun za den, za 30 dnů by to bylo 45.000 korun. "Ať se na mě nikdo nezlobí, to je mimo realitu veřejných rozpočtů. Nejenom státu, ale i krajů a obcí. A sami si řekněme, zda je to ta cena, která by mohla být například bez zisku," uvedl.

Velká část členů České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí podle jejího předsedy Matěje Koutného poskytla ubytovací kapacity pro uprchlíky bez nároku na odměnu. "Pokud bude finální příspěvek ve výši 250 korun na osobu a noc, a ubytovatelé v soukromí nebudou z podpory vyjmuti jako v minulosti například z covidových kompenzací, věřím, že může být tato výše dostatečná pro to, aby někteří ubytovatelé své kapacity mohli držet na delší období," řekl. Dodal, že čím vyšší podpora bude, tím více ubytovatelů si bude moci dovolit pomoci. U částky 250 korun by se týkala těch, kteří nemovitosti vlastní a mají pouze provozní náklady spojené například s platbou energií. Pokud by příspěvek činil 500 korun, jak požadují hoteliéři, budou si podle Koutného moci dovolit pomáhat i ti, kteří splácejí úvěry, či hradí nájemné.

Volná lůžka mohou běženci z Ukrajiny vyhledat na portálu Hotel.cz/pomoc. Ubytování už jich takto našlo zhruba 1700. Ze zveřejněných nabídek je 52 procent zdarma, zbytek provozovatelé poskytují s výraznou slevou. Průměrná cena při placené rezervaci pro Ukrajince činí 288 korun za osobu a noc, uvedl za Hotel.cz Milan Petr. Ve vyhledávači je aktuálně aktivních 233 hotelů, dodal.

V ČR je nyní podle dat od mobilních operátorů odhadem 270.000 uprchlíků z Ukrajiny. Cizinecké policii se jich k úterku nahlásilo zhruba 95.000, uvedlo ministerstvo vnitra na twitteru.

Příspěvek na ubytování uprchlíků by mohl činit 3000 Kč na osobu na měsíc

Lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně. Nejvýš by ale stát na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně. Návrh podpory pro soukromé ubytovatele představil dnes po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Je to ubytování v rodinách, je to ubytování v bytech, je to ubytování takové, které z našeho pohledu a z pohledu odborníků přináší největší možnost adaptace na život v ČR. Pokud se někdo dostane k někomu do rodiny, tak ta pomoc je samozřejmě přirozená. Člověk se lépe orientuje ve městě a v podmínkách, kam právě přišel," uvedl Rakušan.

Návrh vládního nařízení s částkou a podmínkami jejího přidělení připravilo ministerstvo práce. Vláda by mohla předpis schválit příští týden poté, co začne platit nový zákon o zaměstnávání a zabezpečení uprchlíků, který se solidárním příspěvkem počítá. O normě by měl ve čtvrtek rozhodovat Senát a poté ji dostane k podpisu prezident. "Příští týden předložím na jednání vlády návrh nařízení, 3000 korun na měsíc na osobu, maximálně 9000 korun na měsíc a bude to platit i za měsíc březen," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Podle původního návrhu ministerstva práce měli soukromí ubytovatelé dostávat na ubytovanou osobu na měsíc 1000 korun, nejvýš ale 5000 korun na domácnost. Podle zástupců některých organizací a institucí byla tato částka nízká a její navýšení by zvedlo ochotu lidí byty poskytnout.

Jurečka zároveň opět vyzval české domácnosti, aby zvážili ubytování uprchlíků, pokud mají volný pokoj. "Je to pro všechny výhodnější než ubytovávání maminek s dětmi ve velkých tělocvičnách. A také adaptace na nové prostředí bývá v zázemí domácnosti snadnější," konstatoval.

"Jsem rád, že vláda našla shodu na vyšší částce, než jsme původně navrhovali. Ta má motivovat české domácnosti, aby pomáhaly příchozím v té základní potřebě, kterou pro život s dětmi v ČR mají, tedy poskytnutí střechy nad hlavou, o kterou kvůli válce přišli," dodal ministr.

Česko již vydalo přes 170.000 speciálních víz pro Ukrajince

Přes 170.000 lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajině již dostalo v Česku speciální víza. V úterý jich vnitro udělilo téměř 10.000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo více než 94.500 uprchlíků, v úterý jich přibylo zhruba 4300. Děti do 15 let svůj pobyt ohlašovat nemusí. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.

O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit. Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu.

Vláda v pondělí rozeslala hejtmanům návrh přerozdělovat uprchlíky mezi jednotlivé regiony podle počtu obyvatel a daňových příjmů. Kabinet by měl o přeposílání lidí jednat dnes. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že určité formy pevných umístěnek do krajů budou nutné, protože kapacity v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji se dostávají nad limit.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Vláda zatím neschválila zákon o jednorázovém příspěvku ve výši 5000 korun

25.05.2022 20:51 Aktualizováno Vláda dnes neschválila návrh zákona o příspěvku 5000 korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským…

Nouzový stav potrvá až do 30. června, vláda ho prodloužila

25.05.2022 16:32 Aktualizováno Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny potrvá do konce června. Po…

ROZHOVOR: Nastal čas pro nepopulistickou opozici. Češi se rádi rozhodují…

25.05.2022 14:45 Zatímco v sousedním Německu jsou Zelení ve vládě, na české politické scéně se jim prozatím příliš…

Odbory a vláda se na úpravě platů dnes nedohodly

25.05.2022 12:16 Aktualizováno Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

Zemanovi se rozpadá tým poradců, končí jich pět z deseti

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Zeman 11 Čechům nepovolil vstup do ukrajinských sil

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Vláda chce ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci…

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Česku je zhruba 75 až 80 procent registrovaných uprchlíků, uvedl Rakušan

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

ANO podle Pirátů hrozí obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a…

24.05.2022 12:09 Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů,…

Režim dodavatele poslední instance se má zkrátit na tři měsíce

24.05.2022 11:19 Záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI) u elektřiny a plynu se má zkrátit ze současných…

Související:

Právě se děje

reklama