Státní pomoc kvůli koronaviru? Jde o astronomickou sumu, ODS chce kontrolní komisi

Občanští demokraté chtějí na příštím zasedání Sněmovny předložit návrh na zřízení dočasné komise pro dohled nad rozdělováním a průběhem státní pomoci kvůli koronaviru. Uvedli to v dnešním tiskovém prohlášení. Komise by měla zahrnovat představitele všech stran zastoupených v Parlamentu.

Petr Fiala
doporučujeme

Z přehledu ministerstva financí (MF) vyplývá, že celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,13 bilionu korun, tedy 20,4 procenta hrubého domácího produktu. V dubnu úřad uváděl 1,19 bilionu.

"Vláda zřídila během uplynulých týdnů a měsíců několik programů pro pomoc živnostníkům a podnikatelům za účelem přežití a udržení pracovních míst. Ministryně (financí Alena) Schillerová (za ANO) zmínila číslo 1,2 bilionu korun. Takováto suma vyžaduje podle ODS důslednou kontrolu využití těchto prostředků. Cílem bude kontrola účinnosti pomoci, tedy že se dostává k těm, ke kterým se má dostat," uvedli občanští demokraté.

Komise by podle předsedy ODS Petra Fialy měla mít devět členů zastupujících devět parlamentních stran. "Cílem bude dohlížet na průběh a efektivitu podpory. Doufám, že návrh podpoří všechny politické strany. Jde o to, aby desítky miliard skutečně skončily u podnikatelů a zaměstnavatelů a pomohly naší ekonomice," uvedl. Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury je nutné programy průběžně vyhodnocovat a případně upravovat tak, aby se pomoc dostala zejména k malým a středním podnikatelům a živnostníkům.

Přímá schválená podpora podle ministerstva financí činí 255,2 miliardy korun, odklady daní a odvodů 22,2 miliardy korun a záruky 851,5 miliardy korun. "Celkové číslo naopak nezahrnuje některá další opatření a výdaje, které je obtížné vyčíslit, jako je úrokové moratorium, odklad EET nebo vyšší částky směřované na vyplácenou sociální podporu," uvedlo tento týden MF.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská ve čtvrtek uvedla, že slibovaná vládní pomoc české ekonomice je mnohonásobně vyšší než reálná pomoc. Činí jednotky desetin procenta hrubého domácího produktu místo slibovaných 20 procent HDP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát dlouho nechtěl přiznat chybu, proto doly na Karvinsku běžely dále,…

11.07.2020 21:13 Aktualizováno ROZHOVOR – Její hněv neutichá. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová se zlobí na…

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:37 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

11.07.2020 15:10 Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým…

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy