Stavební zákon bude nutné přepracovat, domnívá se Hamáček

Ministerstvo pro místní rozvoj by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) mělo pokusit vypořádat všechny připomínky, které se sešly k jeho návrhu nového stavebního zákona. Hamáček to dnes řekl novinářům. Šéf koaliční sociální demokracie je však skeptický k tomu, že se může podařit všechny rozpory odstranit. Spíš očekává, že bude nutné předpis přepracovat.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

K návrhu, který by podle MMR měl urychlit a zjednodušit povolování staveb, se sešla řada připomínek. Kvůli předpisu se dnes na úřadu vlády sešli premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Svaz předtím normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh.

Vláda před týdnem odložila projednávání analýzy Hamáčkova ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Hamáček dnes novinářům řekl, že ČSSD podporuje cíl předpisu, tedy zkrácení a zjednodušení stavebního řízení. "Jak to ministerstvo navrhlo, myslíme si, že to není úplně šťastné. Jsme připraveni o tom jednat za předpokladu, že to vůbec bude opravitelné," uvedl.

Stavební zákon by měl být jedním z témat úterní koaliční rady. "V této fázi se musí MMR pokusit vypořádat všechny připomínky. Pokud se to podaří, může jít ten zákon dál. To je myslím velmi ambiciózní. Spíš se to nepodaří a budeme muset hledat cestu, jak zákon přepracovat," uvedl. Není si jist, zda bude stačit toto volební období. "Časový harmonogram už je hodně napjatý," dodal.

Na úřadu vlády dopoledne jednal o předpisu Babiš s Dostálovou a Luklem, později se k nim připojili Hamáček a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zaorálek novinářům při příchodu na úřad vlády řekl, že od Dostálové minulý týden získal příslib, že připomínky jeho resortu se promítnou do závěrečného návrhu.

Památkáři kritizují především zavedení fikce souhlasu ve stavebním řízení. To znamená, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena. Podle zástupců resortu by zákon v nynější podobě znamenal konec účinné ochrany památek. "Podstatou je, že stanoviska památkového úřadu budou závazná v tom ochranném pásmu, to v paragrafech bohužel (nyní) není zohledněno," uvedl Zaorálek.

Podle představ ministerstva by měl být zákon účinný od poloviny roku 2023. Kabinet minulý týden odložil aktuální lhůtu pro vypořádání připomínek o dva měsíce na konec března.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo Kubery měl zemřít Zeman? Z okolí ČT přišla tvrdá "kondolence"

22.01.2020 22:02 Aktualizováno Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zarmoutila mnoho Čechů. Ti se netají svými pocity, které jsou…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

22.01.2020 21:54 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Babiš má se zakázkou na dálniční známky stále problém, podá trestní…

22.01.2020 18:17 Společnost Asseco Central Europe je připravena vzdát se smlouvy za 401 milionů korun na IT systém k…

Digitální daň poprvé prošla Sněmovnou. Kolik státu ročně vynese?

22.01.2020 17:22 Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama