Středočeskou hejtmankou bude Pecková, prvním náměstkem Kupka

Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková, jejím statutárním náměstkem lídr ODS Martin Kupka, vyplynulo z informací od stran po dnešním jednání na krajském úřadě.

Petra Pecková (STAN)
doporučujeme

Vítězní STAN se domluvili na spolupráci s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Široká koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. ANO, které dosud ve středních Čechách vládlo, skončí s 15 hlasy v opozici.

Podle Peckové vyjednavači našli shodu na rozdělení resortů, jménech radních, předsedů a místopředsedů výborů i komisí. "Důležitá pro všechny při obsazení jednotlivých postů byla především odbornost," uvedla Pecková. Jako nová hejtmanka bude mít ve své gesci vnější vztahy, bezpečnost, komunikační technologie (ICT) a digitalizaci.

Nová krajská vláda bude mít dva radní pro dopravu, jeden má mít na starosti silniční infrastrukturu a druhý veřejnou dopravu. "Pokládáme dopravu za tak významnou oblast pro Středočeský kraj, že jí chceme posílit v radě personálně," řekl Kupka. Zatímco on bude mít na starosti silniční infrastrukturu, radním pro veřejnou dopravu bude Petr Borecký (STAN).

Finance a strategie má řídit Věslav Michalik (STAN), školství a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Lídr Pirátů Jiří Snížek by měl mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů bude životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stane lídr TOP 09 Jan Jakob.

Snížek ČTK řekl, že Piráti budou mít předsedu výboru pro zdravotnictví, stane se jím zdravotnický specialista Petr Tomáš. Výbor pro kulturu a památky povede za Piráty Lucie Chocholová a nově zřízený výbor pro digitalizaci projektový manažer Tomáš Zmuda. Místopředsedkyní školského výboru bude neúspěšná kandidátka do Senátu na Příbramsku Simona Luftová.

Na jednání podle Snížka zaznělo, že radní by neměli být zároveň starosty. Už v neděli svůj ochod z čela radnice v Mnichovicích avizovala Pecková, k témuž se podle Snížka chystá i Jakob, který je starostou Roztok. Ve vedení radnic jsou také Kupka (Líbeznice), Michalik (Dolní Břežany), Borecký (Úvaly), Hrabánek (Slaný) a Vácha (Psáry).

V příštím týdnu budou navržení radní a předsedové výborů pracovat na programovém prohlášení, které bude součástí koaliční smlouvy. V úterý, ve středu a ve čtvrtek se budou scházet programové skupiny vždy po hodině od 14:00 do 18:00. Výsledné dokumenty musejí schválit stranické orgány a samotný podpis koaliční dohody je naplánovaný těsně před ustavujícím jednáním zastupitelstva. Podle Snížka to tak bude z hlediska logistiky nejlepší, protože by ho mělo stvrdit všech 50 koaličních zastupitelů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska není dobrým signálem

29.10.2020 18:04 Aktualizováno Cesta předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka do Španělska není dobrým signálem, řekl…

Politici odsoudili teroristický útok v Nice. Česko stojí za Macronem,…

29.10.2020 17:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 16:20 KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama