Střelba v Hanau: Babiš a Petříček útok odsoudili, Zeman kondoluje Německu

Prezident Miloš Zeman dnes poslal kondolenční dopis svému německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi kvůli středeční střelbě v Hanau, kde útočník zabil devět lidí. Vyjádřil znepokojení nad rostoucím násilím a nenávistí v Evropě. Soustrast Německu vyjádřil na twitteru i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), lítost vyslovil také premiér Andrej Babiš (ANO).

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve městě Hanau, která si vyžádala oběti na životech a několik zraněných. Se znepokojením sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti, jenž je dnes bohužel patrný po celé Evropě. I když útokům, jako byl ten v Hanau, nebudeme nikdy schopni zcela zabránit, pozitivně vnímám rostoucí nasazení německých bezpečnostních složek, kterým se dlouhodobě daří odkrývat plánované akty násilí a teroru," uvedl Zeman v dopisu, který zveřejnil Pražský hrad.

"Jsem hluboce otřesený, jako každý, kdo četl zprávu o střeleckém útoku ve městě Hanau, při kterém přišlo o život nejméně devět lidí a mnoho dalších utrpělo zranění. Lituju každého lidského života ztraceného v důsledku tohoto nepochopitelného násilí," napsal na twitteru premiér Babiš.

V německy psaném příspěvku posléze oslovil německou kancléřku Angelu Merkelovou s tím, že zprávu přijal s hlubokým zármutkem a rozhořčením. "Dovolte mi vás ujistit, že Česká republika v této bolestné chvíli stojí za Německem a důrazně odsuzuje nenávist a násilný extremismus," uvedl předseda vlády.

Soustrast Německu vyjádřil i Petříček. "Otřesná tragédie v Hanau, pro kterou neexistuje ospravedlnění. Rád bych vyjádřil svou upřímnou soustrast rodinám obětí a podporu celému městu," uvedl.

Střelec v Hanau ve středu večer ve dvou barech s nabídkou vodních dýmek zabil devět lidí a další osoby zranil. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou, která byla rovněž zastřelena. Podle německé policie měl útočník xenofobní sklony. Policisté událost vyšetřují s podezřením na terorismus.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vyzval Trumpa, aby se inspiroval v ČR a zavedl roušky

29.03.2020 17:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na twitteru vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se…

Hygiena zrušila karanténu Litovelska a Uničovska. Lidem se ulevilo, mají…

29.03.2020 14:49 Hygienici rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel,…

Ministerstvo chce plošný odklad splátek hypoték a úvěrů, opozice je pro

29.03.2020 13:59 Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték,…

Ministerstvo požádalo EK o posun termínu na odpověď o střetu zájmů Babiše

29.03.2020 12:52 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama