Summit V4 v Lánech vrcholí, k jednání se připojili prezidenti Srbska a Slovinska

Prezidenti Srbska a Slovinska Aleksandar Vučić a Borut Pahor se dnes připojili k summitu prezidentů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na zámku v Lánech. Debatovat by hlavy států měly zejména o perspektivě rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu, které visegrádské skupina (V4) podporuje.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zámek Lány
doporučujeme

Vučić a Pahor dorazili do letního sídla českého hostitele Miloše Zemana jako první, zhruba 20 minut po nich přijeli postupně slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, polský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder. Před lánským zámkem je přivítal zástupce protokolu Pražského hradu, poté se hlavy států postupně odebraly dovnitř.

Země V4 se podle webu summitu mohou podělit o své zkušenosti se společenskou, politickou i ekonomickou transformací po roce 1989 s partnery ze západního Balkánu. Pro zúčastněné partnery může podle stránky sloužit jako inspirace pro otevřená sporná témata také schopnost zemí střední Evropy překonat vzájemné historické zátěže. Součástí jednání bude i aktuální situace v EU.

V první den summitu jednali prezidenti V4 o ambicích skupiny za nového rozložení sil v EU poté, co z unie odejde Británie, která patřila v řadě oblastí mezi tradiční spojence střední Evropy.

Čaputová na facebooku ve středu napsala, že země V4 musí při prosazování svých národních a regionálních zájmů hledat spojence. "Když dokážeme být konstruktivní, budou i ostatní víc vycházet vstříc našim prioritám," soudí slovenská prezidentka. Pokračující rozdělování EU na východ a západ nebo na nové a staré členy je podle ní důsledkem toho, že se státy dostatečně neznají a nedůvěřují si, proto je třeba víc spolu mluvit a spolupracovat. Do Lán podle svých slov přijela s poselstvím, že státy Visegrádu by měly přicházet s pozitivní agendou a tím překonávat rozdělení v Evropě.

Mluvčí polského prezidenta Krzysztof Szczerski o summitu ve středu řekl, že k hlavním starostem skupiny V4 bude patřit spravedlivá klimatická politika. V tomto ohledu je podle něj mimořádně důležité, aby zvýšené využívání netradičních energetických zdrojů nemělo za následek úbytek pracovních příležitostí a aby se věnovala větší pozornost sociálním dopadům.

Prezidentský summit je součástí ročního českého předsednictví visegrádské skupině, které začalo v červenci. Česko si jako jeden z hlavních cílů svého předsednictví stanovilo upevňování postavení zemí V4 v EU i v Severoatlantické alianci a posilování soudržnosti obou těchto organizací.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

„Teď asi překvapím.“ Ovčáček promluvil o zdraví prezidenta Zemana

20.10.2019 21:55 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes dokončil rekondiční pobyt v nemocnici. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček o…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 21:12 Aktualizováno Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

Zeman už je fit? Z nemocnice odjel do Lán, kryli ho bodyguardi

20.10.2019 20:20 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po čtyřech dnech opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v pražských…

Klaus prozradil, co Havel těžce nesl. Na přetřes přišla i „pražská kavárna“

20.10.2019 20:04 Aktualizováno Upřímná zpověď exprezidenta a bývalého premiéra Václava Klause se točila především kolem osoby jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama