Summit V4 v Lánech vrcholí, k jednání se připojili prezidenti Srbska a Slovinska

Prezidenti Srbska a Slovinska Aleksandar Vučić a Borut Pahor se dnes připojili k summitu prezidentů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na zámku v Lánech. Debatovat by hlavy států měly zejména o perspektivě rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu, které visegrádské skupina (V4) podporuje.

Zámek Lány

Vučić a Pahor dorazili do letního sídla českého hostitele Miloše Zemana jako první, zhruba 20 minut po nich přijeli postupně slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, polský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder. Před lánským zámkem je přivítal zástupce protokolu Pražského hradu, poté se hlavy států postupně odebraly dovnitř.

Země V4 se podle webu summitu mohou podělit o své zkušenosti se společenskou, politickou i ekonomickou transformací po roce 1989 s partnery ze západního Balkánu. Pro zúčastněné partnery může podle stránky sloužit jako inspirace pro otevřená sporná témata také schopnost zemí střední Evropy překonat vzájemné historické zátěže. Součástí jednání bude i aktuální situace v EU.

V první den summitu jednali prezidenti V4 o ambicích skupiny za nového rozložení sil v EU poté, co z unie odejde Británie, která patřila v řadě oblastí mezi tradiční spojence střední Evropy.

Čaputová na facebooku ve středu napsala, že země V4 musí při prosazování svých národních a regionálních zájmů hledat spojence. "Když dokážeme být konstruktivní, budou i ostatní víc vycházet vstříc našim prioritám," soudí slovenská prezidentka. Pokračující rozdělování EU na východ a západ nebo na nové a staré členy je podle ní důsledkem toho, že se státy dostatečně neznají a nedůvěřují si, proto je třeba víc spolu mluvit a spolupracovat. Do Lán podle svých slov přijela s poselstvím, že státy Visegrádu by měly přicházet s pozitivní agendou a tím překonávat rozdělení v Evropě.

Mluvčí polského prezidenta Krzysztof Szczerski o summitu ve středu řekl, že k hlavním starostem skupiny V4 bude patřit spravedlivá klimatická politika. V tomto ohledu je podle něj mimořádně důležité, aby zvýšené využívání netradičních energetických zdrojů nemělo za následek úbytek pracovních příležitostí a aby se věnovala větší pozornost sociálním dopadům.

Prezidentský summit je součástí ročního českého předsednictví visegrádské skupině, které začalo v červenci. Česko si jako jeden z hlavních cílů svého předsednictví stanovilo upevňování postavení zemí V4 v EU i v Severoatlantické alianci a posilování soudržnosti obou těchto organizací.

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Související:

Právě se děje