Tejc je novým náměstkem pro boj proti korupci a pro vězeňství

Dosavadní politický náměstek ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) Jeroným Tejc se stal jejím čtvrtým odborným náměstkem. Na starosti bude mít sekci pro boj s korupcí, pro agendu milostí, odškodňování a vězeňství. ČTK to dnes sdělila Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Jeroným Tejc
doporučujeme

Na novou pozici Tejce upozornil server Česká justice.cz. Seznam Zprávy dnes uvedl, že novým politickým náměstkem místo Tejce bude bývalý ministr zahraničí a současný poradce Benešové Jan Kohout.

Tejc podle Machálkové složil služební slib dnes a do jeho agendy budou spadat odbory střetu zájmů a boje proti korupci, odškodňování, milostí a inspekce a také Vězeňská služba, Probační a mediační služba, Rejstřík trestů a Institut pro kriminologii a sociální prevenci. Benešová serveru Seznam Zprávy pak potvrdila, že Kohout na Tejcovo původní místo nastoupí 1. března.

Tejc uspěl na místo odborného náměstka ve druhém kole výběrového řízení, do prvního kola se nepřihlásil. Podle ministryně Benešové je Tejc "výborným vyjednávačem a je vysoce konsensuální". "Věřím, že i v nové pozici náměstka pro řízení sekce koordinace boje proti korupci bude pro justici velkým přínosem," tlumočila vyjádření Benešové Machálková.

Podle Machálkové mezi Tejcovy priority jako nového odborného náměstka patří prosazení zákona o lobbování a o ochraně oznamovatelů, zkvalitnění fungování centrálního registru oznámení a jeho propojení s veřejnými rejstříky a zkrácení doby projednávání žádostí o náhradu škod vzniklých při výkonu veřejné moci. Ve vězeňství se má Tejc zaměřit na posílení možnosti zaměstnávání odsouzených a ve spolupráci s mediační službou bude pracovat například na snížení recidivy.

Spolu s Tejcem na ministerstvu působí tři odborní náměstci. Legislativní sekci a sekci dohledu a justice řídí Michal Franěk a Klára Cetlová, náměstkem provozní a právní sekce je Zbyněk Spousta.

Tejc vystudoval práva na brněnské Masarykově univerzitě. V letech 2003 až 2017 byl poslancem. Na ministerstvo spravedlnosti ho přivedl v roce 2018 tehdejší ministr Robert Pelikán (ANO).

Tejc byl po sněmovních volbách na podzim 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Po takzvaném lánském puči Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany nebo ve Sněmovně. Tejc tehdy opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Na konci listopadu 2017 Tejc oznámil, že ze sociální demokracie po 20 letech odchází. Odchod zdůvodnil tím, že širší vedení strany odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách do Sněmovny a neumožní změnu politiky ČSSD.

Kouhout byl ministrem zahraničí od května 2009 do července 2010 v úřednické vládě Jana Fischera, MZV vedl i od července 2013 do ledna 2014 v kabinetu Jiřího Rusnoka, ve kterém se setkal i s Benešovou, která řídila stejně jako nyní ministerstvo spravedlnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD dostalo pokutu 250.000 za chyby při kampani do voleb, tvrdí deník

26.02.2020 18:09 Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uložil pokutu 250.000 korun…

Petříček: V italských horských střediscích koronavirus zatím není

26.02.2020 15:37 Aktualizováno Výskyt nového typu koronaviru v severoitalských horských střediscích, která navštěvují čeští lyžaři…

Vondráček zrušil kvůli koronaviru dovolenou v severní Itálii

26.02.2020 15:21 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) zrušil kvůli novému koronaviru plánovanou rodinnou…

Petříček chce společné stanovisko ústavních činitelů k Číně

26.02.2020 15:02 Aktualizováno Na stanovisku k dopisu čínského velvyslanectví kvůli tchajwanské misi senátorů by se podle ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama