TI: Strany daly zatím do krajské kampaně na 200 milionů korun

Strany, hnutí a jejich koalice vložily podle organizace Transparency International do kampaně ke krajským volbám zatím na 200 milionů korun. Organizace to dnes uvedla ve zprávě s odkazem na volební účty sledovaných kandidujících uskupení. Konečná částka bude ještě vyšší.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

"Zákon umožňuje individuálním kandidátům vyhnout se placení přes výdajové účty prostřednictvím nefinančních plnění. Kandidující subjekty navíc mají možnost splácet náklady kampaně ještě tři měsíce po volbách. Před volbami tedy vidíme jen zlomek toho, co politická uskupení doopravdy platí," uvedl vedoucí projektu transparentnivolby.cz Ondřej Cakl.

Výdajové účty ČSSD, Pirátů, STAN, KDU-ČSL a ODS jsou podle organizace vedeny přehledně, uvádějí příjemce platby, účel transakce i místní určení výdaje z hlediska regionů. Všechny informace obsahují i účty Trikolory, nicméně v systému označování jednotlivých výdajů nepanuje přílišná logika. Výdajové účty ANO a KSČM obsahují informaci o účelu platby a o příjemci, položky na účtu komunistů jsou označeny velmi vágně, uvedla organizace.

Nejhorší praxi byla na účtech SPD, Starostů pro Liberecký kraj, koalic Lepší Sever a Pro krásný kraj, kteří vůbec neidentifikují příjemce platby, konstatovala Transparency International.

Na online propagaci uskupení dala desetinu svých nákladů, velké strany za ni zaplatily v průměru mezi jedním až dvěma miliony korun. Nejvíce se utrácelo za billboardy a další outdoorovou reklamu, a to přes 50 milionů korun. Podobná částka také odešla na služby spojené s poradenstvím, přípravou strategie a tvorbou značky a za platby reklamním agenturám. Vlastní noviny letos vydávali Piráti, Starostové, Trikolóra a všemožné regionální koalice, uvedla Transparency International.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Zákon o evidenci skutečných majitelů je blíž ke schválení

20.10.2020 21:54 Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování zákon o evidenci skutečných majitelů, který chce…

5000 korun pro důchodce: Jak to vypadá s jednorázovým příspěvkem?

20.10.2020 21:05 Návrh na poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům je ve Sněmovně před…

Poslanci podpořili přijatá opatření proti epidemii koronaviru, vyzvali k…

20.10.2020 19:40 Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama