Nevyhrožujte. Spor o Koněva by se měl řešit diskusí, vzkázal Petříček do Ruska

Spor kolem sochy maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči je záležitostí pro věcnou diskusi, není v něm prostor pro výhrůžky nebo hrozby sankcemi. V reakci na dnešní vyjádření ruské diplomacie to ČTK řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Rusko by podle něj mělo vnímat, že sochu nechce nikdo ničit. Byl by rád, kdyby komunální politici nedělali věci, které naruší vztahy České republiky se zahraničím.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Rusko dnes pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit sochu Koněva z náměstí Interbrigády. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí může rozhodnutí Prahy 6 poškodit rusko-české vztahy a nezůstane bez odpovědi.

"Je to skutečně záležitost pro věcnou diskuzi, nevidím v tom prostor pro nějaké výhrůžky nebo hrozby sankcemi. Ruská strana by měla vnímat, že nikdo nehodlá sochu ničit. Městská část se jen rozhoduje, jestli socha na tom místě, kde je, má být do budoucna," řekl ČTK v reakci Petříček.

Česká republika se podle ministra hlásí ke svým závazkům a vydává nemalé prostředky na válečné hroby a památníky. "Po ruské straně bychom měli chtít, aby se stejně starala o legionářské památníky na území Ruské federace," uvedl.

Přemístění sochy maršála Koněva je nicméně podle Petříčka v kompetenci městské části Prahy 6, ne v kompetenci ministerstva zahraničí. "Pevně věřím, že tato záležitost nebude eskalovat," řekl ministr a dodal, že by byl rád, aby "komunální politici nedělali věci, které narušují vztahy České republiky se zahraničím."

Pomník v pražské Bubenči v poslední době vyvolává mnoho kontroverzí. Opakovaně se stal cílem vandalů. Starosta poté nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Zastupitelstvo Prahy 6 ve čtvrtek rozhodlo, že sochu Koněva v pražské Bubenči nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Rusko rozhodnutí kritizovalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (86)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik Miloš Zeman utratí a jaký má plat? Na tohle jdou peníze státu

17.09.2019 10:14 Aktualizováno V roce 2020 má ze státního rozpočtu dostat kancelář prezidenta republiky více než 400 milionů korun…

Nebudeme mít děti a budeme vegetariány? Ke změně klimatu je třeba…

17.09.2019 10:08 Ke změně klimatu je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) třeba přistupovat racionálně, nikoliv tak,…

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

16.09.2019 22:24 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Prezident Václav Klaus ml.? Kontroverzní poslanec promluvil o tom, co…

16.09.2019 22:23 Aktualizováno Václav Klaus mladší má velké politické ambice. Netají se tím, že by se rád stal premiérem a dokonce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama