TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření proti covidu

TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními opatřeními proti koronaviru. Pomoc státu chce navázat na fixní náklady, informovala dnes opoziční strana v tiskové zprávě. Pokud opatření podnikatelům činnost zcela zastaví, stát by jim podle předlohy měl kompenzovat fixní náklady v plné výši, v případě omezení činnosti by se jednalo o náhradu ve výši poloviny fixních nákladů.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

TOP 09 dosavadní vládní programy, které mají pomoci ekonomice po koronavirových opatření, hodnotí jako nedostatečná. Komplikuje je navíc složitá byrokracie, kvůli níž se pomoc k řadě podnikatelů nedostala. Jednorázové příspěvky navíc podle TOP 09 většině živnostníků a podnikatelů nepokryly fixní náklady, které musí platit, i když je zavřeno, například nájmy.

Zákon by měl do budoucna jasně stanovit, na jaké odškodnění mají podnikatelé omezení mimořádnými opatřeními státu nárok. "Pro podnikatele, kteří musí kvůli mimořádným opatřením zastavit svou činnost, vznikne nárok na poskytnutí státní pomoci ve výši sto procent fixních nákladů," navrhuje strana. U podnikatelů, jejichž činnost není zcela zastavena, ale omezena, se jedná o státní pomoc ve výši 50 procent fixních nákladů.

Nárok by se podle TOP 09 odvíjel od doby mimořádných opatření a začínal by platit od prvního dne měsíce následujícího od zavedení opatření. Někteří podnikatelé usilují o náhradu podle krizového zákona, ten však podle TOP 09 nestačí.

"Vznikl v jiné situaci. Původně byl reakcí na povodně a jiné živelné katastrofy. Jeho aplikace je v případě opatření proti epidemii nejistá. I proto přicházíme s takovou legislativou, která podnikatelům dodá jednu z mála jistot v nastupující ekonomické krizi," uvedla předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Ve Sněmovně chce TOP 09 usilovat o zrychlené projednání předpisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátoři STAN chtějí vyšší náhradu pro obce a kraje

26.10.2020 10:57 Senátoři STAN chtějí zvýšit jednorázový příspěvek, který by měl stát vyplatit obcím a krajům jako…

Chyby v účetní závěrce MMR za rok 2018 přesáhly pět miliard, zjistil NKÚ

26.10.2020 09:40 Chyby v účetní závěrce ministerstva pro místní rozvoj (MMR) za rok 2018 přesáhly pět miliard korun.…

Zeman si chtěl řádem vykoupit svědomí, říká Kuberová. Na vyšetření tátovy…

26.10.2020 09:10 ROZHOVOR – Občas měla oči plné slz, někdy se jí dojetím zlomil hlas. Když Věře Kuberové, vdově po…

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama