TOP 09 vyzvala vládu, ať nabídne azyl obyvatelům Hongkongu

Opoziční TOP 09 vyzvala vládu, aby nabídla azyl obyvatelům Hongkongu, kterým hrozí pronásledování kvůli novému čínskému bezpečnostnímu zákonu. O záležitosti chce strana jednat i s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), termín schůzky ale zatím domluvený není, řekla dnes novinářům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné. Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem a který umožňuje tvrdě trestat odpůrce čínské vlády.

"Je to závažná situace, potlačení svobody projevu, demokracie a lidských práv," řekla Pekarová Adamová o zavedení bezpečnostního zákona. Česko podle ní má morální povinnost nabídnout pomoc pronásledovaným stoupencům demokracie z Hongkongu, pokud chce zůstat věrné odkazu prvního prezidenta Václava Havla a ochraně lidských práv.

Předsedkyně TOP 09 vyzvala vládu, aby pronásledovaným lidem z Hongkongu nabídla azyl. "Máme zájem se s ministrem Petříčkem na toto téma setkat a probrat možnosti, které Česká republika má," řekla. Termín schůzky ale zatím podle ní stanoven nebyl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v…

05.08.2020 16:40 Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň…

Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

05.08.2020 15:54 Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní…

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 14:40 Aktualizováno Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama