Trestní oznámení Hamáčka na autory reportáže serveru Seznam Zprávy postoupili žalobci NCOZ

Trestní oznámení vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou postoupilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ). Na dotaz ČTK to dnes uvedl Hamáček a následně Hana Vrbová z obvodního státního zastupitelství potvrdila, že trestní oznámení bylo postoupeno policii.

Eurozpravy.cz

"Tímto potvrzuji, že Vámi označené trestní oznámení bylo doručeno na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. Toto oznámení bylo postoupeno Policii ČR k dalším opatřením," uvedla pro ČTK Vrbová.

Hamáček podal trestní oznámení na Kroupu a Cirokovou v pátek. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu "vyměnit mezinárodní skandál" kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.

Hamáček tvrzení serveru ostře odmítá, autoři reportáže se podle něj mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík už dříve uvedl, že web je připravený pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Česká televize v pondělí uvedla, že NCOZ zahájila v případě Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy úkony trestního řízení. Podle mluvčího centrály Jaroslava Ibeheje se podezření týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby. Ibehej také uvedl, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Postoupení Hamáčkova trestního oznámení dnes nechtěl Ibehej komentovat, s dotazy odkázal na státní zastupitelství.

Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí 17. dubna oznámil, že ČR vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v ČR. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Témata: EZ

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje