Tresty za šíření nacistických symbolů či trvalá zbraňová amnestie. Změna zákoníku je před schválením

Šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude možná trestné. Navíc by mohla být zavedena stálá zbraňová amnestie nebo terapeutické programy pro rizikové řidiče. Vyplývá to z poslaneckých úprav vládní novely trestního řádu a zákoníku, kterou ve Sněmovně čeká po dnešním druhém čtení závěrečné schvalování.

Marek Benda (ODS)
doporučujeme

Vládní předloha se týká zejména změn procesů souvisejících s alternativními tresty tak, aby odsouzení byli více motivováni je vykonat. Sněmovní finále čeká novelu patrně v lednu.

Proti trestním předpisům by se provinil člověk, který by vyrobil, dovezl, nabídl, veřejně zpřístupnil, uvedl do oběhu nebo prodal dílo s vyobrazeními hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Prosazuje to předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek v reakci na kauzu kalendáře s portréty osobností třetí říše. Jeho snahu už podpořil ústavně-právní výbor. Trestné by nebylo využití takového propagandistického materiálu při například výuce a při zpravodajství o aktuálních nebo historických událostech.

Trvalou zbraňovou amnestii chce prosadit Jiří Mašek (ANO). Člověk, jenž by dobrovolně odevzdal nelegálně drženou zbraň, by podle návrhu díky účinné lítosti nečelil stíhání za nedovolené ozbrojování. K možnosti soudu uložit řidiči povinnost absolvovat terapeutický program se sešly hned dva pozměňovací návrhy s odlišnými parametry od Zuzany Ožanové (ANO) a Marka Bendy (ODS).

Ústavně-právní výbor už dřív doporučil také například zpřísnit trest za vydírání, pokud by směřovalo vůči těhotné ženě. Hrozilo by za ně až osm let vězení místo čtyř let. Skupina poslanců úpravu zdůvodňuje tím, že předmětem nátlaku bývá i samo těhotenství ženy, kdy je nucena k tomu, aby podstoupila legální potrat.

Vládní novela se týká postavení a pravomocí pracovníků Probační a mediační služby. Proces nařizování výkonu některých alternativních trestů, mezi které patří například obecně prospěšné práce, je nyní podle ministerstva spravedlnosti příliš formalistický. Problémem je třeba také to, že soudy nereagují dost rychle na zprávy Probační a mediační služby. Navrhované změny mají odstranit prodlevy, které současný systém vytváří.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama