Triumf polské vládní strany. Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o autoritářství

Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách bylo podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka očekávatelné, dosavadní vládní straně patrně pomohly sociální programy. Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy výsledky včetně vysoké účasti potvrzují silný mandát pro PiS.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Tomio Okamura
doporučujeme

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost získala ve volbách téměř 44 procent hlasů. Zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo přes 27 procent voličů. PiS bude v Polsku moct samostatně vládnout další čtyři roky, strana nicméně ztratila většinu v horní komoře parlamentu, Senátu.

"Jednoznačný úspěch, který Právo a spravedlnost vybojovalo i přes silný tlak opozice, je pro mne důkazem dobré práce polské vlády v uplynulém legislativním období a také důvěry polského národa," napsal český prezident Kaczyńskému v gratulačním dopise, který Hrad zveřejnil na webu. Zeman věří, že bude pokračovat úspěšná spolupráce Prahy a Varšavy v rámci Evropské unie, NATO i visegrádské čtyřky. Vítězné straně poblahopřál i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a další čeští politici.

Vítězství PiS bylo podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka očekávatelné, patrně jí pomohly sociální programy. "Lidé se zřejmě rozhodovali podle míry spokojenosti s politikou současné vlády zejména v sociální oblasti," napsal dnes na dotaz ČTK Hamáček. PiS zavedla třinácté důchody pro seniory nebo přídavky 500 zlotých (přes 3000 korun) na dítě, zvýšila minimální mzdu a snížila věk odchodu do penze.

Předseda ODS Fiala poukázal na to, že ODS a PiS dlouhodobě spolupracují ve společné frakci v Evropském parlamentu a spolupráce Česka a Polska je důležitá i pro prosazování rozumné reformy EU. "Vítám proto výsledky polských parlamentních voleb, včetně vysoké volební účasti, která potvrzuje silný mandát pro vítězné Právo a spravedlnost," napsal na dotaz ČTK.

"Triumf strany Právo a spravedlnost je založen na konzervativním programu, kde Polsko a zájmy polského národa jsou na prvním místě. Je to dobrá zpráva pro české vlastence a naše hnutí, které jako jediné dělá důslednou politiku hájící národní zájmy naší země," uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Výborný míní, že se PiS sluší poblahopřát, navzdory jasnému vítězství ale podle něho nečeká Kaczyńského formaci nic jednoduchého. "Polsko je hluboce rozdělené a je úkolem i vítěze společnost spojovat. Důležitý bude i postoj k jednotné pozici V4 a respektování nezávislosti justice. Věřím, že PiS bude v tomto smyslu respektovat standardy EU," napsal na dotaz ČTK lidovecký předseda.

Předseda STAN Vít Rakušan poukázal na to, že se vítězství PiS očekávalo, i když ne tak velké. Kaczyńského vládu vnímá jako problematickou hlavně kvůli autoritářským tendencím, například ve vztahu k soudcům. "Voliči rozhodli svobodně a já se obávám, zda to teď není trend střední Evropy: Vložit své naděje do rukou zdánlivě silných vůdců, kteří za nás vyřeší vše," napsal ČTK.

Polsko se pod vedením PiS dostalo v minulém období kvůli některým krokům, k nimž patří reforma justice nebo kácení v chráněném Bělověžském pralese, do konfliktu s Evropskou unií. Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie.

Po sečtení asi 91 procent hlasů má vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS) podporu 44,6 procenta hlasujících, a bude tak zřejmě moci samostatně vládnout i další čtyři roky. Druhé skončí podle dílčích výsledků největší opoziční uskupení, proevropská Občanská koalice. Do dolní parlamentní komory Sejmu se dostane také Levice, lidovci ve spojenectví s protisystémovým hnutím Kukiz'15 a pravicová, euroskeptická Konfederace.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Tajemství, o kterém roky nikdo nevěděl. Havel přiznal svou největší chybu.…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen…

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama