Ukrajinský velvyslanec doufá, že Babiš navštíví Kyjev. Pak se obul do Ruska

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis doufá, že po zářijovém ustavení nové ukrajinské vlády navštíví zemi český premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň očekává cestu nového ukrajinského ministra zahraničí do Česka v brzké době po vzniku vlády.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jevhen Perebyjnis je ukrajinský diplomat, jmenovaný na začátku roku 2017 prezidentem Petrem Porošenkem ukrajinským velvyslancem v České republice.
doporučujeme

Řekl to dnes ČTK u příležitosti státního svátku Dne státní vlajky Ukrajiny, kdy byl před velvyslanectvím v Praze vyvěšen bojový prapor speciální jednotky nasazené v bojích na Donbasu.

"Doufáme, že po zformování nové vlády dojde i k aktivizaci bilaterálních vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou, mám na mysli politický dialog. Že dojde k cestě českého premiéra na Ukrajinu, protože už víc než deset let nebyla návštěva českého premiéra na Ukrajině," řekl velvyslanec. Po ustavení vlády očekává i cestu nového ministra zahraničí do Česka, které je pro Ukrajinu jedním z hlavních partnerů v Evropské unii.

Zdůraznil, že Kyjev považuje Prahu za jednoho ze svých přátel a oceňuje pozici české vlády v konfliktu na východě Ukrajiny i podporu ukrajinského přibližování k Evropské unii a k Severoatlantické alianci. Podle něj evropské aspirace Kyjeva s konfliktem souvisí. "Není to válka o území, je to o strategické volbě ukrajinského národa. Rusko se nemůže smířit s cestou, kterou jsme si zvolili," řekl Perebyjnis. Připomněl, že konflikt si na ukrajinské straně vyžádal 13.000 mrtvých a že je v současnosti okupováno sedm procent ukrajinského území.

Velvyslanec se dnes zúčastnil slavnostního aktu, při kterém byla před ambasádou vyvěšena bojová vlajka jednoho ze speciálních oddílů nasazených na frontové linii na východě Ukrajiny. U příležitosti státního svátku se dnes bude na ambasádě promítat také film o ukrajinském aktivistovi Volodymyru Baluchovi vězněném v Rusku za vyvěšení ukrajinské vlajky na Krymu.

Dnem státní vlajky si Ukrajina připomíná slavnostní vyvěšení své vlajky v roce 1991 den před oficiálním vyhlášením nezávislosti země.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hřib: Babiš mi sdělil, že Praha nedostane nic. S Letňany má jiné plány

17.09.2019 19:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli…

Sněmovní výbor v čele s Kalouskem kritizuje rozpočtovou politiku vlády

17.09.2019 19:14 Aktualizováno Rozpočtová politika vlády snižuje podle sněmovního kontrolního výboru odolnost státního rozpočtu…

ČSSD rázně zasahuje: V Ostravě chce zrušit řadu organizací

17.09.2019 18:50 Moravskoslezská ČSSD chce odebrat licenci řadě ostravských organizací. Zdůvodňuje to špatným…

Babiš opět propagoval novou vládní čtvrť. Hřib reagoval, Praha má jasné…

17.09.2019 17:02 Postoj vedení Prahy a její požadavky související s možnou výstavbou vládní čtvrti v Letňanech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama