Úprava volebních pravidel? Opoziční návrh vláda nepodpořila

K opozičnímu návrhu na zavedení zákonných mantinelů pro kampaně v obecních volbách se vláda na dnešním zasedání postavila neutrálně. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Předloha poslanců STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů by výslovně stanovila požadavek na vedení čestné a poctivé volební kampaně. Návrh nyní projedná Sněmovna.

Přidejte svůj názor

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Předkladatelé v čele s předsedou STAN Vítem Rakušanem poukazují na to, že obecní volební zákon jako jediný z volebních norem podmínku pro vedení kampaně neobsahuje. "Volební kampaň musí probíhat čestně a poctivě, zejména nesmí být o kandidátech, politických stranách, politických hnutích nebo koalicích, na jejichž kandidátních listinách jsou uvedeni, zveřejňovány nepravdivé údaje," zní navrhované ustanovení.

Kabinet podle podkladů poukázal na to, že vzhledem k dřívějším soudním rozsudkům není schválení novely nezbytné. Předkladatelé ale uvádějí, že navzdory tomu není důvod, aby soudy pro svá rozhodnutí neměly přímou zákonnou oporu.

Návrh se podle vládních legislativců nevypořádává s tím, že v obecních volbách jsou volební stranou také nezávislí kandidáti a jejich sdružení a sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů. "Z navrhované úpravy by tak například vyplývalo, že v případě těchto subjektů se za nečestné a nepoctivé vedení volební kampaně nepovažuje šíření nepravdivých informací. Takový dopad je třeba napravit," napsali do předběžného stanoviska kabinetu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček vyzval Turecko k zastavení úderů v Sýrii, velvyslanec byl na…

14.10.2019 12:45 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské…

Páleník stáhl žalobu na NBÚ kvůli odebrání prověrky, soud měl začít dnes

14.10.2019 12:27 Bývalý zpravodajec Ondrej Páleník vzal zpět svou žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), ve…

Triumf polské vládní strany? Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o…

14.10.2019 12:08 Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách…

Výroky Zemana o Peroutkovi? Stát se nemusí omlouvat, rozhodl soud

14.10.2019 11:56 Aktualizováno Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama