Úřad pro ochranu osobních údajů prověřoval SPD a TOP 09, pokutoval ČEZ Prodej

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) loni prověřoval SPD a TOP 09 kvůli zpracování osobních dat jejich členů, příznivců a dárců. Porušení pravidel odhalil ÚOOÚ především u hnutí SPD, strana TOP 09 už pochybení napravila. Pokutu ve výši 40.000 korun dostala společnost ČEZ Prodej za neoprávněné předání údajů o odběratelích plynu.

SPD
doporučujeme

Vyplývá to z výroční zprávy ÚOOÚ za loňský rok, která popisuje i přechod úřadu na nová unijní pravidla ochrany soukromí (GDPR).

Hnutí SPD podle kontroly zpracovávalo osobní údaje o svých dárcích v rozsahu, který nebyl nezbytně nutný. Nadbytečně o dva roky prodloužilo lhůtu, v níž se uchovávaly data dárců. Hnutí mělo podle úřadu také nepřiměřeně dlouhou lhůtu pro vymazání osobních údajů nepřijatých zájemců o členství. Informace o provedení nápravy či výši případné sankce ve zprávě uvedena není na rozdíl od jiných případů.

Strana TOP 09 porušila ustanovení GDPR o vedení záznamů zpracování osobních dat. Záznamy neobsahovaly všechny požadované náležitosti, například zájemce o zasílání newsletteru strany. Strana to neprodleně napravila.

Společnost ČEZ Prodej byla pokutována v souvislosti se žádostí České televize a Českého rozhlasu o seznam osob, které odebírají elektřinu, v souvislosti s placením koncesionářských poplatků. poskytnutý seznam obsahoval i osobní data "přibližně 40 tisíc zákazníků odebírajících nikoliv elektřinu, ale pouze plyn".

Ochránci soukromí prověřovali rovněž společnost UniCredit Bank kvůli založení osobního bankovního účtu bez žádosti klienta, jímž byl disponent firemního účtu, který byl u banky veden. Bankéřka, která byla následně propuštěna i pro jiná pochybení, k tomu využila disponentovy osobní údaje. Banka na základě stížnosti neoprávněně založený účet i poplatky s ním související zrušila.

ÚOOÚ loni ukončil celkem 82 kontrol, které se týkaly ochrany osobních dat i zasílání nevyžádaných obchodních sdělení. Z nich 45 zahájil v předchozích letech. V loňském roce úřad zahájil celkem 68 kontrol.

ÚOOÚ uvedl, že jeho celkové příjmy loni dosáhly 2,4 milionů korun včetně výnosů z pokut, jejichž celkovou výši úřad ve zprávě neupřesnil. Výdaje úřadu činily 169,6 milionu korun, byly spotřebovány zejména na týkaly se zajištění chodu úřadu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček je proti otevření lyžařských areálů

27.01.2021 10:29 V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) aktuálně není situace na to, aby se otevřely…

GLOSA: Pánovi s bonbóny se nevěří. Vědí to děti, měli by i voliči

27.01.2021 10:12 GLOSA - „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš,“ zní citát z jednoho známého…

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

27.01.2021 09:12 Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dnes Sněmovny slib. V dolní komoře…

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama