Úřady mají připomínky k návrhu STAN na omezení darů politickým stranám

K návrhu poslanců hnutí STAN, kteří chtějí omezit přijímání stranických darů od firem, zaujaly úřady v připomínkovém řízení vesměs neutrální postoj. Mají k němu ale připomínky, které doporučují při dalším projednávání zohlednit. Stojí to v přehledu připomínek na webu vlády. Ministerstvo vnitra vedené předsedou STAN Vítem Rakušanem zaujalo souhlasný postoj.

Starostové a nezávislí (STAN)

Starostové chtějí rozšířit okruh firem, od nichž strany a hnutí nesmějí podle zákona přijímat žádné dary. Hnutí v poslední době čelilo několika kauzám, mimo jiné se týkaly právě darů, které dostalo.

Zhruba před půl rokem se objevila kritika hnutí ohledně darů od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Některé dary údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. V té době vedení STAN hovořilo o tom, že připraví novelu zákona, která zpřísní financování stran. Hnutí se také tehdy rozhodlo vrátit všechny dary od firem, které dostalo od loňských sněmovních voleb zhruba do poloviny ledna. Šlo o víc než tři miliony korun. Hnutí Starostů také postihla korupční kauza Dozimetr spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Omezení, které hnutí nyní navrhuje, se týká hlavně firem, ve kterých má majetkovou účast stát nebo státní podnik, právnické osoby se sídlem v zahraničí nebo na tuzemské firmy, jejichž skutečným majitelem ale není český občan nebo občan státu EU. "Zjednodušeně lze shrnout, že dary či jiná bezúplatná plnění nebudou moci politické strany a hnutí přijímat od subjektů, které nemají žádnou vazbu (např. sídlo) k České republice, případně Evropské unii," shrnulo obsah návrhu ministerstvo vnitra (MV).

Úřad uvádí, že ačkoli jde o zákon, který je v jeho působnosti, odvíjí se nastavení pravidel politické soutěže do značné míry od uvážení zákonodárce. "Navržená regulace financování politických stran a hnutí ze soukromých zdrojů nepředstavuje zásadní omezení volné soutěže politických stran, a tedy nevybočuje z ústavních mantinelů," uvedlo MV a zaujalo kladné stanovisko.

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo vládě zaujmout neutrální postoj. Uvedlo však, že některé okolnosti nově navrhované právní úpravy lze považovat za sporné či případně přinášející nezamýšlené důsledky. Poukazuje například na to, že firmy by nesměly přijmout dar od firmy, která nemá zapsané nebo skutečné sídlo v ČR. Upozorňuje v této souvislosti, že strany by musely prověřovat, zda firma nemá skutečné sídlo v zahraničí.

Neutrální stanovisko zaujalo i ministerstvo financí. Poukazuje však na navrhovaný zákaz přijmout dar od právnické osoby, která nesplnila zákonnou povinnost zveřejnit svoji poslední účetní závěrku v rozsahu stanoveném zákonem o účetnictví. Ministerstvo financí však upozorňuje, že zákon o účetnictví vyžaduje zveřejnit nejen účetní závěrku, ale i výroční zprávu u těch účetních jednotek, které mají povinnost ji sestavovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vedené předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou by přivítalo úpravu valorizace příspěvků za hlasy a mandáty. ""Z věcného hlediska považujeme některé části návrhu za příliš limitující, obzvláště pokud jde o přijímání darů ze zahraničí. Dále návrh neobsahuje úpravu valorizací příspěvků za mandáty a hlasy, kterou považujeme za potřebnou a žádoucí," uvedlo MPSV. Ministerstvo zahraničních věcí by přivítalo komplexnější úpravu zákona předloženou jako vládní návrh, který by byl podroben širší diskusi.

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

OBRAZEM: Macron, Scholz a spol. v Praze. Na Hradě proběhl neformální…

07.10.2022 21:30 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

Ministr vnitra Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci

07.10.2022 19:31 Český ministr vnitra Vít Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci. V sobotu se také zúčastní…

V Praze proběhl neformální summit EU, řešily se energie i Ukrajina

07.10.2022 19:16 Aktualizováno Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Fiala považuje oba pražské summity v Praze za povedené

07.10.2022 18:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) považuje čtvrteční a dnešní summity evropských zemí v Praze za povedené a…

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s…

07.10.2022 17:48 Aktualizováno Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat…

MPSV varuje před podvodnými weby, které nabízejí falešné formuláře k…

07.10.2022 16:58 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky…

Země EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení…

07.10.2022 16:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán…

Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

07.10.2022 13:41 Bývalý předseda české vlády Andrej Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem…

EU musí najít řešení cen energií, třeba strop na plyn ve výrobě elektřiny,…

07.10.2022 11:14 Aktualizováno Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování…

Borrell na pražském summitu požádá lídry zemí EU o schválení platby za…

07.10.2022 10:20 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes na pražském summitu požádá lídry členských zemí o…

Související:

Právě se děje

reklama