Ústavní soud opět škrtal v zákoně o odpovědnosti za přestupky

Ústavní soud zrušil část přechodného ustanovení zákona o odpovědnosti za přestupky. Rozhodnutí souvisí s únorovým nálezem, kdy soud škrtal ve stejném přechodném ustanovení. Označil tehdy za nepřípustné, aby se prodloužená promlčecí doba uplatňovala i na přestupky spáchané před účinností nového zákona.

Diskuze zablokovaná

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Tentokrát šlo o další větu téhož ustanovení, která popisovala okolnosti zániku odpovědnosti. Podle ústavních soudců je zapotřebí v každém konkrétním případě zvážit, která právní úprava - nová, či stará - je pro pachatele přestupku příznivější, a tu pak použít.

Zákon o odpovědnosti za přestupky vstoupil v platnost v polovině roku 2017 a oproti předchozí úpravě obsažené v přestupkovém zákoně prodloužil horní hranici promlčecí doby u vážnějších přestupků ze dvou na tři roky.

Městský soud v Praze nejprve navrhl Ústavnímu soudu škrtnout část přechodného ustanovení, podle kterého se nový výpočet používal i pro přestupky spáchané za účinnosti předešlé právní úpravy. Šlo podle něj o podstatnou změnu podmínek, která pachatelům přestupků nebyla předem známá.

Ústavní soud návrhu vyhověl v únoru. Tehdy konstatoval, že "zákonodárce nemůže nově prodloužit promlčecí dobu u přestupků, které byly spáchány podle předchozí úpravy". Následující větu ze stejného přechodného ustanovení dnes Ústavní soud zrušil na základě návrhu Krajského soudu v Praze.

Dopady dnešního nálezu budou omezené, většina přestupkových řízení ze sporného období je již uzavřená. Jen některými případy se ještě zabývají správní soudy.

Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová: Prioritou reformy je penze náročných profesí a výchovné

03.07.2020 18:32 Největší prioritou vládní důchodové reformy je prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky…

Starosta Řeporyjí Novotný obviněn v další kauze za výzvu k oběšení

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Moskva žalovala u OBSE. Česko prý málo bojuje proti neonacismu

03.07.2020 16:04 Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy