Uzavření hranic je správné, tvrdí Zeman. EU v epidemii koronaviru podle něj selhala

Evropská unie v epidemii nového typu koronaviru selhala, epidemie ji určitě oslabí. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro deník Blesk. Poukázal na vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která se vyslovila proti uzavírání hranic. V krizi podle prezidenta většinou obstály národní státy.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Státní hranice České republiky
doporučujeme

"Naprosto selhala Evropská unie a zejména Evropská komise," řekl prezident. Dodal, že to nechce dál rozvádět. Doporučováním otevření hranic von der Leyenová podle něj zadělávala na pokračování a růst epidemie.

Zeman uvedl, že je rád, že česká vláda hranice uzavřela. "Kdyby se hranice otevřely, tak to znamená výbuch epidemie nesrovnatelně větší, než když jsou uzavřené," řekl.

V rozhovoru pro agenturu DPA koncem března von der Leyenová řekla, že uzavírání hranic jednotlivými členskými státy koronavirus nezastavilo, naopak uškodilo mnoha firmám a přerušilo dodavatelské řetězce v Evropě. Pouze vnitřní trh unii přinesl takový blahobyt a sílu, uvedla.

Evropské národní státy podle Zemana v krizi většinou obstály. "Ne všechny, ale náš ano," řekl. Epidemie prokázala neschopnost koordinované akce EU, podotkl. Poukázal na to, že EU například nemá žádný pandemický plán, takže bude zapotřebí ho vytvořit.

Podle prezidenta by se měla změnit pravidla chování EU i politici v jejím čele. "Snažme se, aby v čele EU stáli lidé typu těch, kteří tam byli otci zakladateli, a ne ty šedivé úřednické nuly," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce vědět, za jakých podmínek EU poskytne peníze

02.06.2020 19:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na dálku jednal s předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko…

Šíření a používání nacistických symbolů by mohlo být trestné

02.06.2020 18:37 Komerční šíření propagandistických předmětů národního socialismu i dalších podobných hnutí i…

Babiš označil za nesmysl, že mu má zákon o majitelích pomáhat

02.06.2020 16:33 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných…

ANO chce zbrzdit zákon o povinných českých potravinách

02.06.2020 16:30 Hnutí ANO ve středu navrhne Sněmovně, aby se zákon, který by stanovil povinný podíl až 85 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy