V České televizi se diskutovalo o Babišovi. Padla nepříjemná slova o tom, co hrozí Česku

Audit, který v pátek do Česka poslala Evropská komise, zjistil, že dochází ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na jeho základě může Česko přijít o peníze z Evropské unie. V České televizi to řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že doručení zprávy do Česka neznamená, že je věc ukončena. Jak ale včera sdělila sama komise, vyšetřování je uzavřené a zpráva je konečná.

Proti tomu se ale Havlíček ohradil. "Nejedná se o závěr Evropské komise, nýbrž auditorů. A ti jasně říkají, že se má Česká republika nyní vyjádřit kladně či záporně k závěrům a k tomu, jestli bude implementovat doporučení auditorů. Ať už to dopadne jakkoliv, tak Česká republika bude s něčím souhlasit, něco rozporovat, bude další diskuse," uvedl.

Dodal, že Babiš není ve střetu zájmů, protože postupoval podle českého práva. "Evropská komise samozřejmě může říct něco k tomu, jestli se bude čerpat, nebo nebude čerpat. A jestliže je tam spor, tak my bychom měli postupovat stejně, ať by šlo o firmy premiéra, nebo kohokoliv jiného. Musíme především hájit české zájmy. Mám někdy pocit, že v tom návalu emocí a zlosti možná hájíme spíš zájmy Evropy a těch, kteří jdou proti nám. My hájíme zájmy českých firem, ne Agrofertu," varoval.

Bartoš se ale obává nejhoršího. Podle něj hrozí, že Evropská unie přestane do Česka posílat peníze. "Evropská komise podle právních podmínek dané země nastaví systém, na základě kterého poskytuje peníze, a pak má svoje pravidla, třeba zpřísněné nařízení proti střetu zájmů. Když Komise zjistí, že se nedodržují zákony, tak nebude peníze posílat. Není problém, že premiér Babiš podniká. Problém je, že jeho firmy soutěží státní zakázky a pobírají dotace," obává se.

Za nejhorší považuje to, že předseda vlády má zájem na dobrých finančních výsledcích firmy, kterou vložil do svěřenských fondů. S tím ale Havlíček nesouhlasí.

Tvrdí, že Česku nic nehrozí. "Evropa nám neposílá cizí peníze, ale i naše vlastní. My je posíláme do Evropy, ona je posílá sem. K závěrům auditorů se musíme vyjádřit a když budeme v zásadní neshodě, pravděpodobně začnou soudní pře v Česku, ve Štrasburku, bude se to táhnout," vysvětlil.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na Rusko. Šíří dezinformace, chce rozštěpit Západ, varuje šéf BIS

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Na šíření lživých informací je třeba podle ředitele BIS Michala Koudelky reagovat rychlým…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Lidovci si příští rok v Praze zvolí nového předsedu

13.12.2019 17:56 Celostátní konference KDU-ČSL, jež je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, dnes potvrdila…

Válková ombudsmankou? Opozice ztrhala Zemanův návrh

13.12.2019 17:06 Předsedové opozičních stran se příliš neztotožňují s návrhem prezidenta Miloše Zemana, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama