V Číně přistálo letadlo z Česka, přivezlo tuny humanitární pomoci

Vojenský letecký speciál s humanitární pomocí Číně na boj s novým typem koronaviru Číně přistál dnes ráno středoevropského času v Pekingu. Na svém webu to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Pomoc čínské straně předal velvyslanec Vladimír Tomšík. Letoun do Číny přepravil pět tun pomoci od krajů, měst či firem. Server Euro.cz upozornil, že další čtyři tuny materiálu se do letadla nevešly. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář ČTK sdělil, že se hledá možnost další přepravy, včetně vlakové.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Armádní speciál s humanitární pomocí odletěl z vojenského letiště Praha Kbely v neděli ráno, mezipřistání měl v Rusku. Do Pekingu přiletěl dnes ve 13:50 místního času (06:50 středoevropského času). Do Číny přepravil ochranné pomůcky či dezinfekční prostředky. Na palubě měl mimo jiné více než 780.000 párů rukavic, 43.000 roušek a respirátorů či 6800 ochranných oděvů.

Dary podle ministerstva zahraničí shromáždily Kancelář prezidenta republiky, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, město Třebíč nebo například Škoda Auto a.s.

Celkem se sešlo devět tun pomoci, do letadla se ale vešlo jen pět tun. Server Euro.cz uvedl, že důvodem je patrně objem materiálu. Cituje Petra Sýkoru z tiskového oddělení ministerstva obrany, podle kterého byla celková kapacita armádního airbusu A-319 plně vyčerpána. Objem zásilky byl 18 metrů krychlových. "Pro uložení materiálu bylo proto nutné bezezbytku využít veškerý prostor, tedy jak nákladový, tak prostor pro cestující a celková (prostorová) kapacita letounu byla vyčerpána," upřesnil Sýkora.

Mynář, který minulý týden o humanitární pomoci jednal přímo v Číně, ČTK sdělil, že se nyní hledá možnost, jakým způsobem dostat pomoc do Číny co nejdříve. "Zkoušíme všechno včetně vlaku," dodal.

Kromě tohoto zdravotnického materiálu již Česko poskytlo Číně humanitární pomoc, kterou počátkem února schválila vláda. Před týdnem ji s finančním přispěním Evropské unie přepravilo rakouské letadlo, na jehož palubě byla pomoc i dalších evropských zemí. ČR také přispěla šesti miliony korun na program podpory virem postižených a ohrožených zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

"Je to papalášství." Bartoš a Fiala zkritizovali schůzku expertního týmu…

05.04.2020 21:49 Aktualizováno Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima…

Související:

Právě se děje

Další zprávy