V KSČM je tendence nepodpořit prodloužení nouzového stavu

V poslaneckém klubu KSČM je velmi silná tendence nepodpořit prodloužení nouzového stavu, řekl dnes v Partii CNN Prima News jeho předseda Pavel Kováčik. Zatím platí nouzový stav do 14. února, představitelé vládní koalice už ohlásili, že požádají o jeho další prodloužení. Pokud jde o dohodu s vládou, jsou v ní podle Kováčika mechanismy, jak v toleranci kabinetu pokračovat i nadále. Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu na stranickém webu uvedl, že komunisté mohou jednat o vypovězení toleranční dohody.

KSČM
doporučujeme

"Bude to výsledek jednání v poslaneckém klubu. Ale je tady velmi silná tendence, že bychom nepodpořili prodloužení nouzového stavu. KSČM je více přesvědčena dále ho nepodporovat nežli ano. Toleranční dohoda je něco jiného, tam jsou mechanismy, jakým způsobem dál pokračovat," řekl Kováčik.

Vláda podle měj měla otevřít skiareály a umožnit prezenční výuku pro první stupeň základních škol, malotřídky, žáky devátých tříd a maturanty. "Lidé na hory stejně jezdí. A provozovatelé jsou připraveni i ta zpřísněná opatření zajistit. V případě škol byla jedinečná šance, protože šestina žáků bude na jarních prázdninách. Ten náběh by byl pozvolný," doplnil Kováčik.

Filip na webu KSČM uvedl, že vláda selhává, neplní sliby. "Myslím, že i za této epidemiologické situace je možné, aby byly pro skiareály i pro školy na prvním stupni předepsány hygienické podmínky tak, jaké platí třeba pro supermarkety a obchody. Podle mě to byl reálný požadavek, který mohl významným způsobem uvolnit část lidí zpátky do zaměstnání, vrátit děti do škol a umožnit všem sportování za podmínek, které by nezhoršovaly stav epidemie," sdělil Filip.

Rovněž místopředseda KSČM Stanislav Grospič v sobotu uvedl, že vedení strany se bude příští týden zabývat tím, za jakých podmínek může tolerovat současnou vládu. Podle něj není jednání vlády ani premiéra Andreje Babiše (ANO) férové a komunisté si ho nenechají líbit. Grospič v pátek v České televizi (ČT) vyjádřil rozčarování nad přístupem vlády k podmínkám, jejichž splnění komunisté požadovali výměnou za podporu státního rozpočtu a prodloužení nouzového stavu. Kromě neotevření skiareálů a části škol se mu nelíbí situace kolem rozpočtu ministerstva obrany. Komunisté chtěli výměnou za pomoc při schválení státního rozpočtu na letošní rok, aby ho vláda snížila. Kabinet tak učinil, polovinu z odebraných deseti miliard ministři tento týden obraně vrátili a dalších pět miliard hodlají ještě vrátit.

Stranické kolegium KSČM se sejde v úterý, ústřední výbor strany v pátek. Příští týden má s premiérem jednat předseda KSČM Vojtěch Filip.

Místopředseda opoziční ODS Martin Baxa v pořadu Partie označil Kováčikova slova za plané řeči. "Vláda už tři a půl roku stojí na vaší věrné podpoře a stane se to i teď. Jenom říkáte, že máte nějaké podmínky. Potom pan premiér zadupe, vy ustoupíte a vládu držíte dál. Nikdy jsem od vás neslyšel vyjádření ke školství, teď si najednou berete děti jako čistě rukojmí ve vašem politickém pošťuchování s panem premiérem," dodal Baxa.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Na jaře trval v Česku kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Nynější potrvá minimálně 132 dnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD: Při opatřeních je nutné umožnit fungování obchodů a služeb

26.02.2021 09:16 Při dodržení preventivních protikoronavirových opatření je potřeba umožnit fungování maloobchodu a…

Poslanci se opět sejdou k prodloužení nouzového stavu

26.02.2021 07:51 Poslanci se dnes opět sejdou k debatě o prodloužení nouzového stavu. Menšinový kabinet ANO a ČSSD…

Před 30 lety se rozpadla Varšavská smlouva. Havel si ji pojil s invazí,…

25.02.2021 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Pásy jejich tanků zadusily náznaky rodící se svobody a demokracie v Maďarsku i…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama