V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zdůvodnil tento krok chybějícím liberálním proudem, který je na českém politickém trhu na pravé části spektra nedostatkový, leč neodmítaný.

ODS

"Vznik fóra má několik důvodů. Uvnitř ODS je tlak ze skupiny takových ultras, kteří by to liberální úplně vyškrtli,“ sdělil koordinátor v pořadu Štrunc na CNN Prima NEWS s poznámkou, že ačkoliv si bývalý člen občanských demokratů a nynější předseda Trikolóry Václav Klaus mladší spojuje liberalismus s regulacemi, nemusí tomu tak úplně být. Toto slovo totiž může značit hlavně lidskou svobodu.  

Vobořil totiž považuje českou společnost za svobodnou právě díky tomu, že jsou ctěny principy západní liberální demokracie. "O ten název i o to, co je za ním, bychom měli vést nějaký souboj,“ nechal se slyšet. 

Pokud jde o samotnou ODS, tak většina její členské základny se domnívá, že je strana liberální pouze ekonomicky, ale hodnotově je konzervativní. "Já se ale cítím být liberálním člověkem nejen v oblasti ekonomické,“ nechal se slyšet Vobořil. Lidská práva, právní stát a solidarita jdou ruku v ruce i s malým státem a nízkými daněmi.

Na pravici chybí liberální témata

Občanský demokrat zároveň konstatoval, že jeho strana postrádá nějaké silné křídlo, které by se věnovalo liberálním tématům, jež na pravici chybí. 

"ODS je například ve spojení s think tankem Pravý břeh, který definuje spíše konzervativní témata. Myslím, že chybí proud, který by mluvil o liberálních tématech nejen v ekonomice. Levoliberální témata reprezentují třeba Piráti, ale na pravém spektru liberálové chybí,“ stěžoval si bývalý národní protidrogový koordinátor.

Přitom vyloučil, že by ODS hrozila v takovém případě ztráta voličů po vzoru ČSSD, jíž mnozí odborníci začali klást za vinu, že se příliš zaměřila na městské liberály. "Věřím tomu, že je potřeba některé věci nastolit navzdory tomu, co si myslí část voličů,“ dodal s poznámkou, že Češi jako takoví jsou obecně vzato spíše liberálního smýšlení.

Není demokratičtější strany než ODS, vyjma snad Pirátů

S předsedou ODS Petrem Fialou je Vobořil zatím pouze ve fázi diskuze o liberálním fóru. "Určitě to není tak, že by mi v tom chtěl někdo bránit. Naopak si myslím, že najdu nějakou podporu, pokud témata, které chci nastolovat, nebudou úplně antikonzervativní,“ nastínil s poznámkou, že mu nejde ani tak o mocenské ambice jako spíš snahu vyvolat diskuzi.

"Samozřejmě, že se všichni bojí, aby nevznikla frakce, která by rozbila ODS. Tomu rozumím a není jednoduché nastolit taková témata, abychom se nerozhádali. Ale i po těch letech věřím tomu, že ODS je jediná, která má potenciál napětí zvládnout,“ vysvětlil s tím, že vyjma Pirátů není v Česku strany, v jejíž řadách by panovala taková demokracie.

Bývalý protidrogový koordinátor navíc připustil, že ODS skutečně usiluje o drive, ale že jí velice ublížily spory s Václavem Klausem mladším, který byl nejvýraznější v médiích, čímž si dokázal získat podporu masy lidí. On sám by proti některým jeho tématům nic nenamítal, ale nelíbí se mu způsob, jakým je prezentuje.

V čele občanských demokratů jsou velice slušní a distinguovaní lidé, po nichž ale zřejmě možná není taková společenská poptávka. "Jako kdyby lidé nakonec chtěli rošťáky typu Topolánek, Paroubek. Chtějí Babiše, takové ty lídry. Přijde mi to škoda,“ uzavřel.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Související:

Právě se děje

reklama