V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zdůvodnil tento krok chybějícím liberálním proudem, který je na českém politickém trhu na pravé části spektra nedostatkový, leč neodmítaný.

ODS
doporučujeme

"Vznik fóra má několik důvodů. Uvnitř ODS je tlak ze skupiny takových ultras, kteří by to liberální úplně vyškrtli,“ sdělil koordinátor v pořadu Štrunc na CNN Prima NEWS s poznámkou, že ačkoliv si bývalý člen občanských demokratů a nynější předseda Trikolóry Václav Klaus mladší spojuje liberalismus s regulacemi, nemusí tomu tak úplně být. Toto slovo totiž může značit hlavně lidskou svobodu.  

Vobořil totiž považuje českou společnost za svobodnou právě díky tomu, že jsou ctěny principy západní liberální demokracie. "O ten název i o to, co je za ním, bychom měli vést nějaký souboj,“ nechal se slyšet. 

Pokud jde o samotnou ODS, tak většina její členské základny se domnívá, že je strana liberální pouze ekonomicky, ale hodnotově je konzervativní. "Já se ale cítím být liberálním člověkem nejen v oblasti ekonomické,“ nechal se slyšet Vobořil. Lidská práva, právní stát a solidarita jdou ruku v ruce i s malým státem a nízkými daněmi.

Na pravici chybí liberální témata

Občanský demokrat zároveň konstatoval, že jeho strana postrádá nějaké silné křídlo, které by se věnovalo liberálním tématům, jež na pravici chybí. 

"ODS je například ve spojení s think tankem Pravý břeh, který definuje spíše konzervativní témata. Myslím, že chybí proud, který by mluvil o liberálních tématech nejen v ekonomice. Levoliberální témata reprezentují třeba Piráti, ale na pravém spektru liberálové chybí,“ stěžoval si bývalý národní protidrogový koordinátor.

Přitom vyloučil, že by ODS hrozila v takovém případě ztráta voličů po vzoru ČSSD, jíž mnozí odborníci začali klást za vinu, že se příliš zaměřila na městské liberály. "Věřím tomu, že je potřeba některé věci nastolit navzdory tomu, co si myslí část voličů,“ dodal s poznámkou, že Češi jako takoví jsou obecně vzato spíše liberálního smýšlení.

Není demokratičtější strany než ODS, vyjma snad Pirátů

S předsedou ODS Petrem Fialou je Vobořil zatím pouze ve fázi diskuze o liberálním fóru. "Určitě to není tak, že by mi v tom chtěl někdo bránit. Naopak si myslím, že najdu nějakou podporu, pokud témata, které chci nastolovat, nebudou úplně antikonzervativní,“ nastínil s poznámkou, že mu nejde ani tak o mocenské ambice jako spíš snahu vyvolat diskuzi.

"Samozřejmě, že se všichni bojí, aby nevznikla frakce, která by rozbila ODS. Tomu rozumím a není jednoduché nastolit taková témata, abychom se nerozhádali. Ale i po těch letech věřím tomu, že ODS je jediná, která má potenciál napětí zvládnout,“ vysvětlil s tím, že vyjma Pirátů není v Česku strany, v jejíž řadách by panovala taková demokracie.

Bývalý protidrogový koordinátor navíc připustil, že ODS skutečně usiluje o drive, ale že jí velice ublížily spory s Václavem Klausem mladším, který byl nejvýraznější v médiích, čímž si dokázal získat podporu masy lidí. On sám by proti některým jeho tématům nic nenamítal, ale nelíbí se mu způsob, jakým je prezentuje.

V čele občanských demokratů jsou velice slušní a distinguovaní lidé, po nichž ale zřejmě možná není taková společenská poptávka. "Jako kdyby lidé nakonec chtěli rošťáky typu Topolánek, Paroubek. Chtějí Babiše, takové ty lídry. Přijde mi to škoda,“ uzavřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový emisní cíl EU je pro Česko nereálný, soudí Babiš. Hodlá jednat s von…

24.09.2020 09:38 Snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent proti roku 1990 v následujících deseti letech je…

Rakousko patrně zařadí Prahu mezi rizikové oblasti, uvedl Petříček

24.09.2020 09:29 Rakousko zřejmě od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli šíření koronaviru, uvedl…

Vláda musí prodiskutovat možné kompenzace za restrikce, oznámil Babiš

24.09.2020 09:24 Vláda musí prodiskutovat otázku možných kompenzací pro restaurace a pořadatele akcí, které postihla…

Čína bude své aktivity v Česku zřejmě stupňovat, říká špehovaná Černochová

24.09.2020 09:10 ROZHOVOR – Byla dost zaskočena. Předsedkyně výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně Parlamentu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama