V ostravské ČSSD je dusno. Vyhození členové se domáhají návratu do strany

Další ostravští sociální demokraté se domáhají svého návratu do strany. Požadují obnovení členství i revizi loňského rozhodnutí předsednictva, kterým byly zrušeny jejich původní místní organizace. ČTK to dnes sdělil advokát Pavel Němec.

Přidejte svůj názor

ČSSD
doporučujeme

Už na přelomu roku vedení strany odeslal dvě podobné žádosti o zjednání nápravy - šlo o někdejší sociální demokraty Richarda Bednaříka a Radka Filipczyka. Ve středu k nim přibylo dalších osm žádostí.

"Podání těchto žádostí o nápravu je podmínkou pro následné podání žaloby k soudu, jedná se o obdobu klasické předžalobní výzvy. ČSSD má vždy 30 dnů na nápravu. Nápravou je pouze obnovení členství těchto bývalých členů v ČSSD," uvedl Němec. Všichni, kteří se proti rozhodnutí strany ohradili, podle Němce trvají na tom, že zrušení původních místních organizací ČSSD bylo účelové.

"Skutečným důvodem rozsáhlých stranických čistek je snaha krajského vedení ČSSD v Ostravě převzít moc nad okresní organizací a prosadit si vlastní představu o sestavení krajské kandidátky ČSSD pro rok 2020 v čele s Petrem Kajnarem, kterého paradoxně ČSSD před lety také vyloučila," uvedl Němec.

Dodal, že pokud se bývalí členové s vedením strany nedohodnou, jsou připraveni podat žalobu, kterou by se nyní v prvním stupni zabýval Městský soud v Praze.

"V případě úspěchu členů lze očekávat, že dojde k obnovení i původně zrušených místních organizací, což bude znamenat návrat všech členů těchto buněk, i těch, kteří o přeregistraci původně sami nepožádali. Také to bude znamenat, že kroky v okresní organizaci, které se v mezidobí staly bez těchto členům, mohou být prohlášeny za neplatné, včetně rizika, že ČSSD nebude mít platně schválenou kandidátku pro podzimní krajské volby v Moravskoslezském kraji," dodal Němec.

Doplnil, že pokud ČSSD nebude na předžalobní výzvy reagovat, budou dnem následujícím po uplynutí lhůty 30 dnů podány žaloby. První žaloba od Richarda Bednarčíka by tak k soudu mohla jít už brzy. Výzvu k zjednání nápravy podal loni 27. prosince. Páteční předsednictvo strany přitom podle dřívějšího vyjádření Němce pro ČTK o jeho požadavku vůbec nejednalo. Předseda ČSSD Jan Hamáček tehdy k chystaným žalobám na dotaz ČTK pouze uvedl, že záležitost řeší právníci strany.

Předsednictvo strany v září rozhodlo o zrušení 17 z 26 ostravských organizací. Někdejší ostravská předsedkyně Jana Vajdíková tvrdí, že členům zrušených místních organizací se bránilo v přechodu do jiných organizací ČSSD. Krajský předseda ČSSD Tomáš Hanzel kritiku odmítl.

Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD. Zdůvodnila ho špatným výsledkem v posledních komunálních volbách a obavou, že jsou mezi členy tzv. černé duše. Předsednictvo pak rozhodlo, že většina ostravských místních organizací přijde o licenci. Vajdíková tehdy uvedla, že se rozhodnutí dotkne 293 členů, z nichž většina podle ní do jiných organizací nechtěla. Situaci označila za likvidaci ČSSD v Ostravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

31.03.2020 19:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády…

Prodlouží se nouzový stav? Vláda to projedná zítra

31.03.2020 19:11 Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekla…

Opozice už má zastoupení v krizovém štábu. Místo mají Šmucler či Červíček

31.03.2020 17:14 Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama