V pražské koalici to dál skřípe. Piráti trvají na odvolání šéfa plynáren Janečka

Piráti chtějí pokračovat v jednání s koaličními partnery Prahou Sobě (PS) a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) o odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka. Piráti trvají na tom, že se dopustil manažerských pochybení. Na dotaz ČTK a deníku Právo to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Na magistrátu se v úterý sešli zástupci firmy a stran pražské koalice, v níž se přou zejména Piráti a TOP 09 o Janečkovo setrvání ve funkci. PS jsou připraveny jednat. 

"Já bych tomu neříkal koaliční spor. Já jsem se na tom úterním jednání nedozvěděl vlastně vůbec nic nového. Z mého pohledu nadále trvají výhrady, to znamená došlo tam k manažerským pochybení. Jedinou informací, kterou jsem se dozvěděl, je, že podle pana Janečka není v plynárnách za nic relevantního zodpovědný a o ničem nevěděl, což tedy z mého pohledu není u předsedy představenstva polehčující okolnost," řekl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Podle svých slov trvá na tom, že kvůli Janečkovým manažerským pochybením je zisk společnosti o 300 milionů korun nižší, vedení firmy neposkytuje informace dozorčí radě a byly vyváděny zisky z firmy v podobě tantiém pro bývalé členy dozorčí rady včetně ex-zastupitele Karla Březiny.

Zástupci vedení Pražské plynárenské měli na úterním setkání poskytnout politikům informace ohledně kroků, které primátor kritizuje. Podle Janečka se tak stalo a pochybení byla fakticky vyvrácena. "Já si osobně myslím, že když člověk nechce naslouchat, tak to je potom těžké," řekl Janeček po úterní schůzce.

Hřib si za svou kritikou nadále stojí. "Z našeho pohledu je to jasné. Je mi líto, pokud Praze Sobě nebo Spojeným silám nepřijde divné, že se takto vyvádějí zisky z městské firmy do kapes jak stávajícího vedení, tak odsouzeného podvodníka, tak mě to přijde zvláštní. Ale bohužel Piráti jsou pouze jednou třetinou této koalice. Budeme se snažit ještě přesvědčit koaliční partnery, ale pokud oni chtějí pana Janečka podržet, tak je to jejich zodpovědnost," řekl Hřib.

"Včerejší jednání nebylo určitě poslední, pro nás to bylo další posbírání informací. Je to v souladu s postupem, na kterém jsme se dohodli s kolegou (radním Janem) Chabrem," uvedl starosta Prahy 7 a předseda zastupitelů PS Jan Čižinský. Jednání podle něj mohlo být věcnější, kdyby se zástupci stran nepřeli ohledně mlčenlivosti. Jednání totiž začalo o téměř dvě hodiny později kvůli nesouhlasu primátora s podobou dohody o mlčenlivosti, kterou museli všichni politici podepsat, aby se mohli schůzky účastnit.

Sporu ohledně odvolání Janečka předcházel konflikt mezi Piráty a TOP 09 ohledně vyplacení tantiém a také o zrušení míst v dozorčí radě určených pro zástupce zaměstnanců.

Z dalších koaličních neshod se řešila například otázka identifikace či zdanění prázdných bytů, spory byly také kolem privatizace bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Názorový nesoulad existuje i v otázce zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti, o kterém budou hlasovat zastupitelé. Klub Spojených sil bude mít volné hlasování, TOP 09 se nicméně podle vyjádření svých zástupců k návrhu na rozdíl od koaličních partnerů staví negativně.

Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli výroku vůči…

22.09.2022 15:01 Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho…

Volby: Hnutí ANO ve většině krajských měst triumfuje. V prvním kole se…

24.09.2022 23:59 Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

Rusko může použít jaderné zbraně, obává se Ukrajina. Důsledky by podle…

23.09.2022 13:26 Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před…

NASA kvůli tropické bouři potřetí odložila start rakety k Měsíci

24.09.2022 18:04 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý…

Volby: Hnutí ANO vyhrálo ve většině krajských měst. Česko má dva nové…

24.09.2022 23:59 Aktualizováno Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení…

Ve volbách v Praze vede uskupení Spolu, hnutí ANO je druhé. Primátorem…

24.09.2022 23:53 Aktualizováno Piráti budou usilovat o místo ve vedení hlavního města Prahy. Zda získají křeslo primátora, bude…

Hnutí ANO vyhrálo v Hradci Králové, chce vytvořit koalici s ODS

24.09.2022 23:47 Aktualizováno Hnutí ANO, které v komunálních volbách v Hradci Králové jasně zvítězilo, by chtělo vytvořit koalici…

Volby ve Zlíně vyhrálo hnutí ANO, jednání o koalici začnou už dnes

24.09.2022 23:00 Komunální volby ve Zlíně vyhrálo stejně jako v minulých volbách hnutí ANO, získalo 14 mandátů v…

V Ústí nad Labem vyhrálo volby hnutí ANO, chce vyjednávat o koalici se…

24.09.2022 22:59 Aktualizováno Komunální volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má…

V Plzni se o vítězství perou hnutí ANO a SPOLU

24.09.2022 22:50 Lídr koalice SPOLU v Plzni doufá, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou členy nové koalice ve městě. SPOLU…

Volby v Liberci vyhrají Starostové pro Liberecký kraj před ANO

24.09.2022 22:44 Komunální volby v Liberci vyhraje podle propočtu ČTK kandidátka SLK, tedy Starostové pro Liberecký…

V Pardubicích vyhrává volby hnutí ANO, druhé je zatím SPOLU

24.09.2022 22:42 Komunální volby v Pardubicích podle propočtu ČTK vyhrálo ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně…

Komunální volby v Ostravě vyhrálo ANO, osloví stávající partnery

24.09.2022 22:36 Aktualizováno Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) je s výsledkem voleb spokojen. V krajské metropoli už začala…

Ve volbách v Karlových Varech zvítězilo hnutí ANO

24.09.2022 22:35 Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35…

Související:

Právě se děje

reklama