V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí kandidáti. Volební účast překročila 60 procent. Důvodem mimořádného termínu voleb byl rozpad zastupitelstva nebo pokles počtu zastupitelů pod zákonem stanovenou hranici.

Volby, ilustrační fotografie.

Nejvyšší zájem o volby zaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) v obci Slunečná na Českolipsku, kde účast překonala 85 procent. Naopak nejmenší byla ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku s necelými 27 procenty. Zpracování výsledků bylo pro statistiky příležitostí k ověření připravenosti před sněmovními volbami, které se konají za tři týdny.

„Přestože se typově jedná o jiné volby, z hlediska personálního a technického zajištění je zde velká podobnost,“ uvedla první místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová. Poslední okrsek měli statistici zpracovaný dnes 24 minut po půlnoci. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou zveřejněny ve Sbírce zákonů.

Nejvíc obcí si volilo nové vedení ve Středočeském kraji. Ze dvou kandidátek vybírali voliči v Pleteném Újezdu na Kladensku a v Kolešově na Rakovnicku. V Pleteném Újezdu získalo pět mandátů sdružení Pro Pletený Újezd a dva mandáty mají Hasiči a spol. V Kolešově má uskupení Společně s občany čtyři mandáty a Patrioti pro Kolešov tři mandáty. V Mohelnici nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v Kobylnici na Kutnohorsku mohli pro zastupitele hlasovat z jedné kandidátní listiny.

V Karlovarském kraji šli lidé k volbám ve dvou obcích, a to v Mírové a Horách na Karlovarsku. V obou obcích uspěli nezávislí kandidáti, zvítězily kandidátky v čele s dosavadním vedením obcí. V sousedním Plzeňském kraji v obci Částkov na Tachovsku získala jedno křeslo Česká strana sociálně demokratická. Vedle ČSSD postavila kandidátky dvě sdružení, Částkov a Pro všechny. Vítězné sdružení Částkov získalo tři mandáty, stejně jako druhé sdružení Pro všechny. V Ústeckém kraji v obci Malíč na Litoměřicku bude mít tři mandáty hnutí PRO OBEC dosavadního starosty Jindřicha Müllera, druhé kandidující sdružení Společně pro Malíč získalo dva mandáty.

V Jihočeském kraji v Sedlečku u Soběslavě na Táborsku vyhrálo sobotní komunální volby uskupení Živá obec. Získalo čtyři ze sedmi zastupitelských křesel. Zbývající tři mandáty obsadí zástupci Jihočechů 2012, které vedl současný starosta Vlastimil Bočánek. V Libereckém kraji v obci Slunečná kandidovala tři sdružení nezávislých kandidátů, dvě dostala téměř stejný počet hlasů a budou mít po třech mandátech. Poslední uskupení pak bude mít jednoho zastupitele.

Obec Vysoký Újezd na Královéhradecku povede do řádných voleb v roce 2022 sdružení Pro Újezd, konkurenty neměli. Na Vysočině ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku vznikne zastupitelstvo z kandidátů politického subjektu Za samostatnou Vysokou Lhotu, ani tam nikdo jiný kandidátku nepostavil. Obyvatelé Hraběšic na Šumpersku v Olomouckém kraji vybírali voliči ze dvou kandidátek, pět mandátů získalo sdružení Hraběšice společně s dosavadním starostou Davidem Maliňákem a dva Starostové a nezávislí.

Celkem usilovalo v sobotních volbách o 81 mandátů 179 kandidátů. Registrováno bylo 24 kandidátních listin. O post zastupitele se ucházelo 68 žen a 111 mužů, mandát nakonec získalo 27 žen a 54 mužů. Nejstaršímu zvolenému zastupiteli je 73 let, nejmladšímu 22 let.

Volit své zastupitele měli i lidé v Petrovicích na Kutnohorsku, do voleb se ale nikdo nepřihlásil.

Témata: Volby | EuroZprávy.cz

Měl jsem od Zemana slíbené dva pokusy na sestavení vlády, tvrdí Babiš

17.10.2021 19:05 Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli…

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví

17.10.2021 18:51 Aktualizováno Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za…

Fiala chce s novou vládou státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 17:17 Aktualizováno Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní…

Konec dodavatelů energií je i selháním ministerstva, míní Fiala

17.10.2021 15:46 Aktualizováno Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Zeman podle Vystrčila nejspíš neví, jak o něm jeho kancelář informuje

17.10.2021 15:31 Aktualizováno Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm…

Fiala by chtěl, aby evropskou politiku koordinoval člen vlády

17.10.2021 14:27 Česká republika potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou politiku. Nyní to dělá…

Antivirus bude podle Středuly v říjnu prodloužen do půlky příštího roku

17.10.2021 14:18 Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle předsedy Českomoravské konfederace…

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Související:

Právě se děje

reklama