Válka prezidentských mluvčí: "Tupý klacek". Ovčáček to tvrdě schytal

Předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil, že na přelomu srpna a září navštíví Tchaj-wan. Jeho rozhodnutí vyvolalo velmi bouřlivé reakce. Kritice čelí například z Pražského hradu, od některých politiků se ale naopak dočkal zastání.

Prezident Miloš Zeman dal prostřednictvím svého Jiřího Ovčáčka najevo svou nelibost vůči Vystrčilovu rozhodnutí. „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,“ uvedl Ovčáček na twitteru.

Mluvčí, jak je jeho zvykem, se nezdržel ani svého komentáře k otázce. „Představme si situace: Předseda Senátu oficiálně navštíví Tchaj-wan. Předseda Senátu oficiálně navštíví Doněckou lidovou republiku. Z hlediska mezinárodního práva žádný rozdíl,“ tvrdí Ovčáček.

Svými slovy popudil Michaela Žantovského, někdejšího tiskového mluvčího a poradce prezidenta Václava Havla. „Jiří Ovčáček se opět projevil jako ignorant, když prohlásil, že "z hlediska mezinárodního práva /není/ žádný rozdíl" mezi Tchaj-wanem a Doněckou republikou. Mezinárodní právo není tupý klacek, ale jemný nástroj s celou řadou odstínů. Těžko ale očekávat, že to tupý klacek pochopí,“ vzkázal mu bývalý diplomat a současný šéf Knihovny Václava Havla.

Vystrčila podpořil i senátor Jiří Drahoš, který se na Tchaj-wan také vydá. „Naši tchajvanští přátelé si za svoji nezištnou pomoc zaslouží poděkování a podporu. Rozhodl jsem se ale nezůstat jen u slov, a proto se na konci října vydám na Tchaj-wan podpořit vzájemnou vědeckou spolupráci,“ oznámil.

O něco kritičtější je někdejší poslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Chce-li jet předseda Senátu Vystrčil na Tchaj-wan, nechť se nejprve zkoordinuje a sladí noty. Ani ne tak s prezidentem Zemanem, který v čínské politice představuje druhý extrém, ale s předsedy parlamentů ostatních demokratických států. Států EU a Velké Británie, USA a Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, Japonska a Jižní Koreje, Singapuru a Indie a řady dalších. Ať se jich narovinu zeptá proč nikdo z nich na Tchaj-wanu oficiálně ještě nebyl a ani nemá v úmyslu tam jet. A to i předsedové parlamentů těch největších demokracií světa jako je třeba Velká Británie, Francie nebo USA, které jsou nyní s Čínou nejen v obchodní ale dokonce i v nové studené válce,“ radí Vystrčilovi.

Dodává, že má-li jeho cesta přinést něco pozitivního, je potřeba aby nejprve přesvědčil k podobnému kroku své zahraniční protějšky. „Podnikli-li by cestu na Tchaj-wan předsedové parlamentů nějakých 40-50 demokratických států světa, pak by tyto cesty měly váhu a Čína by na ně musela konstruktivně a pozitivně reagovat. Říkám to jako někdejší místopředseda Evropského parlamentu který měl vztahy s Čínou na starosti a který se o něco podobného snažil. Cesta pouze jednoho z nich, navíc ze země o velikosti jednoho středního čínského města, nic smysluplného a pozitivního nepřinese. Lidská práva a demokracii v Číně to nepoposune ani o milimetr, a naše země na to na poli diplomacie, obchodní výměny a investic, kulturních vztahů či turistiky zbytečně doplatí,“ varuje Rouček.¨

Poukazuje také na to, že cesta vyvolává spory i mezi českými politiky. „Domácí neshody, natrucy a naschvály mezi nejvyššími ústavními činiteli by neměly být přenášeny do našich zahraničních vztahů. Stejně tak je zbytečné si dokazovat, že jsme svobodná, demokratická, nezávislá a suverénní země. To jsme, zaplať pánbůh, již 30 let,“ dodává Rouček.

Cestu na Tchaj-wan plánoval už Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), který ale v lednu 2020 náhle zemřel. Čína proti misi protestovala a varovala před následky pro české firmy. I teď čínská ambasáda varuje, že cesta by podryla základy spolupráce mezi Prahou a Pekingem.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan Jiří Ovčáček Miloš Zeman Čína Senát ČR Michael Žantovský Libor Rouček

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy