Válková sama odstoupí z postu zmocněnkyně, myslí si Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) je přesvědčen o tom, že Helena Válková (ANO) časem sama kvůli svému působení za minulého režimu odejde z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Řekl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Podle Hamáčka Válkovou, která sama rezignovat odmítla, ve funkci drží hnutí ANO.

Helena Válková /ANO/, ministryně spravedlnosti

Válková pracovala v minulosti v kriminologickém ústavu socialistické generální prokuratury. Spolu s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem napsala článek o takzvaném ochranném dohledu. Tento nástroj se podle expertů zneužíval k šikaně disidentů i ostatních propuštěných vězňů. Z funkce zmocněnkyně může Válkovou odvolat vláda. V pondělí o ní jednala, ale nehlasovala.

"Výsledek je takový, že paní Válková zůstává vládní zmocněnkyní, protože ji v té funkci drží hnutí ANO. To je fakt. Bude to dělat problémy radě pro lidská práva a obecně, protože to téma (působení Válkové za minulého režimu) se bude vracet, to nevyprchá. Jsem přesvědčen, že paní Válková dojde k tomuto závěru (k rezignaci), ale bude to až po nějakém čase a bude to zbytečně zadlouho," řekl Hamáček.

Válkovou ve čtvrtek podpořila rada vlády pro lidská práva. Dva členové se pak rozhodli rezignovat, a to advokát Tomáš Němeček a Hubert Smekal z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po jmenování Válkové zmocněnkyní loni v květnu radu na protest opustil už vysokoškolský učitel Daniel Kroupa.

Hamáček míní, že nejrozumnější by bylo, kdyby Válková sama odstoupila. Navrhl to na posledním jednání vlády projednat, premiér Andrej Babiš (ANO) ale hlasovat nedal. "Vládu řídí premiér, pokud on řekne, že se o tom hlasovat nebude, tak se o tom hlasovat nebude," uvedl Hamáček. Podotkl, že ANO má ve vládě deset ministrů a sociální demokracie pět. "Je jasné, že pokud ministři za ANO nebudou hlasovat pro odvolání paní Válkové, tak paní Válková odvolána nebude," dodal.

Válková se po zveřejnění informací o společném článku s Urválkem rozhodla vzdát kandidatury na ombudsmanku. Zdůvodnila to svým členstvím v KSČ. Do funkce ji původně navrhl prezident Miloš Zeman. Nominaci ale stáhl. Válková, která jako poslankyně ANO předsedá sněmovnímu petičnímu výboru, zůstává místopředsedkyní několika vládních rad.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje