Ve Sněmovně pokračuje debata o uzákonění manželství homosexuálů

Ve Sněmovně dnes pokračuje úvodní debata o navrhovaném uzákonění manželství homosexuálů. Zatím vystupují na mimořádné schůzi kritici této snahy. Ve hře je zároveň možné ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Debatu o předlohách, jež se týkají manželství, zahájila Sněmovna před třemi lety. Pak se k diskusi vrátila ještě předloni v březnu. Následné snahy o pokračování projednávání novel nebyly úspěšné.

Předseda SPD Tomio Okamura dnes uvedl, že hnutí nemá nic proti registrovanému partnerství ani proti homosexuálům. "Ale manželství je prostě svazek muže a ženy," řekl. Záležitost podle něho rozděluje společnost a jde o "spor mezi zdravým rozumem a pseudoliberálním nihilismem".

O totální destrukci pojmu manželství mluvila v souvislosti se snahou uzákonit homosexuální svazky nezařazená Ivana Nevludová, podle ní je požaduje hrstka hlasitých aktivistů. "Chceme nadále mluvit o matce a otci, nebo o rodiči číslo 1 a číslo 2?," tázala se.

"Stavíme se na stranu stabilní rodiny definované jako táta, máma a děti," uvedl hlavní autor navrhované ústavní ochrany manželství jako svazku muže a ženy Marek Výborný z KDU-ČSL. Manželství není podle něho právem a jeho účelem není ošetřit vztah dvou lidí, kteří se mají rádi. "Nevedeme debatu o právu menšin, vedeme debatu o hodnotách," dodal.

Zahájení schůze zbrzdila absence členů vlády. Musela být kvůli tomu asi na 20 minut přerušena. Pro návrh programu schůze hlasovalo 71 z 94 přítomných poslanců. Schůze je v tomto volebním období 100. v pořadí. V minulém volebním období se poslanci sešli na 61 schůzích.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama