Ve Středočeském kraji je rozhodnuto. Piráti schválili koaliční smlouvu, může se podepsat

Středočeští Piráti schválili koaliční smlouvu a programové prohlášení budoucí krajské rady. Oba dokumenty tak potvrdily orgány všech stran, které mají ve středních Čechách vládnout. Piráti byli poslední. Nyní už nic nebrání podpisu koaliční smlouvy, stvrzena by měla být ve středu odpoledne, řekl dnes ČTK lídr Pirátů Jiří Snížek.

Petra Pecková (STAN)

Vítězní STAN se domluvili na spolupráci s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Hejtmankou má být volební jednička STAN Petra Pecková. Široká koalice se bude opírat o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu. ANO, které dosud ve středních Čechách vládlo, skončí s 15 hlasy v opozici.

Rozhodující hlasování krajského fóra Pirátů, odehrávající se na internetu, začalo v pátek a skončilo dnes dopoledne. Do hlasování se zapojilo 43 z 85 lidí, kteří se ho mohli zúčastnit. Pro jich bylo 37 a proti čtyři, dva hlasující se zdrželi. Středočeští Piráti mají 84 členů, hlasovat ale mohl i jeden hostující člen z jiného kraje. O diskusi byl podle Snížka docela zájem, programové prohlášení si stáhlo 126 lidí.

Lídři stran by měli ve středu podepsat koaliční smlouvu, kvůli pandemii tak učiní venku - v parku před krajským úřadem. Počítá se i s krátkou tiskovou konferencí. Dokument mají zatím stvrdit jen lídři a ostatní koaliční zastupitelé podpisy připojí na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Jeho termín zatím není znám. "Pravděpodobně bude až po 16. listopadu," uvedl Snížek.

Strany se v programovém prohlášení zavazují například ke snížení administrativních a provozních výdajů krajského úřadu a jeho organizací tam, kde je to efektivní, nebo k úsilí o změnu zákona o rozpočtovém určení daní. Zvýšit se má tempo přípravy dopravních staveb, začne výstavba obchvatů měst na krajských silnicích. Počítá se s výstavbou cenově zvýhodněných záchytných parkovišť u nádraží a zastávek na hlavních tratích ve směru na Prahu.

Strany slibují kontrolu hospodaření společností založených krajem a jeho příspěvkových organizací a revize významných smluv. Změny čekají správu a údržbu silnic, vypsáno má být nové výběrové řízení na ředitele a počítá se s kontrolou dosavadních kontraktů. Nevýhodné smlouvy by měl kraj vypovědět.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje