Ve veřejné sféře mohou platy vzrůst o 3,5 procenta, uvedl Hamáček

V jednáních o platech ve veřejné sféře pro příští rok bude vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prosazovat zvýšení nejméně o 3,5 procenta. Reálné platy nemohou klesnout, uvedl dnes na tiskové konferenci v Lidovém domě s odkazem na inflaci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí ČTK řekla, že jednání povede právě Hamáček, 31. srpna se podle ní nad platy sejdou představitelé vlády s odbory.

Hamáček bude z pozice ministra vnitra prosazovat i růst platů policistů a hasičů. Odboroví předáci koncem června pohrozili případnými nátlakovými akcemi, pokud by se platy od ledna nezvedly aspoň o inflaci. Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo v prvním čtvrtletí pro stát a veřejný sektor 699.400 zaměstnanců.

"Startovací pozice jsou nějaká 3,5 procenta. Nedovedu si představit, že jim poděkujeme a snížíme platy," uvedl Hamáček potom, co policistům, hasičům i úředníkům poděkoval za nasazení v době epidemie covidu-19.

Předáci odborových centrál už dřív řekli, že s přesnými požadavky na růst platů vyčkají na srpnovou predikci vývoje ekonomiky. Ministerstvo financí ji zveřejnilo dnes. Podle ní by inflace příští rok mohla činit právě 3,5 procenta. Suma na mzdy a platy by se mohla zvednout o 3,9 procenta. Minulá predikce počítala pro rok 2022 s inflací 2,3 procenta a růstem sumy na výdělky také o 2,3 procenta. "Po ročním zmrazení platů je na místě odměnit zaměstnance veřejného sektoru, díky kterým podnikatelská sféra, ale i občané ekonomicky lépe zvládli koronavirovou dobu," reagoval na twitteru předák úřednických odborů Pavel Bednář. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek před nedávnem řekl, že pro zdravotníky bude tato druhá největší centrála požadovat přidání aspoň o deset procent.

Podle informačního systému o výdělku polovina lidí ve veřejné sféře měla v prvním čtvrtletí víc než 36.996 korun. Meziročně je to o čtyři procenta víc. V soukromém sektoru byl medián o 4245 korun nižší. Průměrný plat se od loňského jara ve veřejné sféře zvedl o 5,2 procenta, dosahoval v prvním kvartále 39.782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla o 931 korun nižší, meziročně rostla o 4,9 procenta.

U výdajů ministerstva vnitra pro příští rok se Hamáček s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) "blíží shodě", řekl. "Pokud vyřešíme platy, budeme víceméně spokojeni," konstatoval. Ministerstvo vnitra by podle návrhu mělo hospodařit se zhruba stejným rozpočtem jako letos. Na výdaje by mělo mít asi o 116 milionů víc než letos, což je navýšení o desetinu procenta. Přes 40 procent peněz chce úřad použít na platy zaměstnanců. Na ty má jít z rozpočtu přes 37 miliard korun. Ministerstvo má přes 73.200 míst.

Zvláštní kapitolu ve státním rozpočtu má Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), oproti letošnímu roku počítá návrh s nárůstem o dvě procenta zhruba na 489 milionů korun. Letos má inspekce 469,7 milionu.

Hamáček dnes uvedl, že se nesmí opakovat rušení výsluh či omezování integrovaného záchranného systému za minulé krize z dob pravicových vlád. Zmínil, že v roce 2017 činil průměrný plat hasičů či policistů 39.000 korun hrubého, loni to bylo téměř 50.000 korun.

Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok snížilo ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem výdaje více než polovině kapitol. Navrhuje celkové výdaje 1,876 bilionu korun a schodek 390 miliard korun. Letos počítá s deficitem 500 miliard.

Rozpočet podle zákonných pravidel musí vláda schválit a předložit Sněmovně do konce září, letos do jeho projednávání vstoupí říjnové volby. Je pravděpodobné, že nová Sněmovna provede přesuny peněz.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček mzdy / platy Jana Maláčová (ČSSD)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy