Vedle odškodnění zůstanou dál i kompenzační programy, uvedl Havlíček

Vedle odškodnění podle nového pandemického zákona budou dál pokračovat i programy s kompenzacemi. Podpora z nich i odškodné by měly fungovat souběžně. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Návrh pandemického zákona Sněmovna schválila ve čtvrtek. Normu projedná Senát a dostane pak k podpisu prezident.

Karel Havlíček
doporučujeme

"Odškodné podle pandemického zákona bude pokračovat souběžně s nynějšími programy. Nebudeme v tuto chvíli omezovat kompenzace. Asi deset programů se budeme snažit zeštíhlit. Pojedeme řádově ve čtyřech pěti programech, které se nejvíc osvědčily," uvedl Havlíček. Jmenoval program Antivirus či kompenzační bonus.

Podle návrhu zákona by stát musel nahradit právnickým a fyzickým osobám skutečnou škodu, která vznikne při pandemické pohotovosti kvůli nařízeným omezením. Poškození by o odškodnění žádali ministerstvo financí, nárok na ně by museli prokázat. Od náhrady se mají odečítat státní podpory ke zmírnění dopadů epidemie nebo restrikcí, spory bude rozhodovat soud.

"Pokud podnikatel v době platnosti pandemického zákona prokáže škodu - třeba v hodnotě jednoho milionu - a ta škoda mu bude uznána, tak se od toho odečtou všechny kompenzace. Dejme tomu, že budou na úrovni 500.000, protože tak se obvykle pohybují na té poloviční úrovni. Bude mít nárok na ten zbytek," popsal Havlíček.

Program Antivirus, ze kterého se proplácejí mzdy v zavřených provozech a náhrady mezd lidí v karanténě či z firem s omezeným fungováním, má skončit na konci února. Navázat na něj měl nový kurzarbeit. Pravidla této zkrácené práce se státním příspěvkem ještě schválena nejsou. Vláda počítá s tím, že Antivirus prodlouží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama