Věra Jourová ve vedení EK: Co jako bude dělat? Česko nebude mít vliv a nic neprosadí, zuří Zahradil

Česká eurokomisařka Věra Jourová se stane místopředsedkyní Evropské komise pro hodnoty EU a transparentnost. I když vláda tento post považuje za úspěch, z opozice přicházejí poněkud jiná vyjádření. Europoslanec ODS Jan Zahradil nešetří kritikou.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jan Zahradil
doporučujeme

Věra Jourová bude mít v novém týmu Ursuly von der Leyenové na starosti dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost. Jan Zahradil ale nadšení vlády z postu české eurokomisařky nesdílí. Podle jeho slov jde o portfolio spíše politické povahy, nadbytečné a vycucané z prstu, aby vůbec Česká republika něco získala.

„Paní Jourová bude peskovat členské země za to, že nedodržují to či ono. Bude to pro Českou republiku portfolio, která nás bude přivádět do konfliktních situací, nebude to vylepšovat naší pozici jako země v EU,“ varoval europoslanec v Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Připomněl mimo jiné, že v končící Evropské komisi měl tuto agendu na starosti Frans Timmermans, který ji vykonával tak, že fakticky rozdělil EU. Zahradil se obává, že by Věra Jourová mohla skončit stejně, což by Česku rozhodně neprospělo. Jourová navíc sice bude místopředsedkyní EK, jenže zároveň poukázal na to, že místopředsedů bude celkem jedenáct, takže většina z nich nebude mít téměř žádný vliv.

Nelíbí se mu ani to, že svěřené portfolio nemá legislativní základ v evropském primárním právu a že post Jourové nemá nic společného ani s rozpočtem, ani s legislativou. Na druhé straně ale nemá problém s postavou Věry Jourové. Podle něj se jakékoliv role zhostí se ctí a bude Česko dobře reprezentovat.

„Otázkou je, jestli toto portfolio nebylo uměle vytvořeno, aby vůbec něco Česká republika v osobě Věry Jourové dostala,“ zajímá europoslance. Také rád věděl, co vlastně Jourová ve funkci bude dělat – zda bude jezdit po členských zemích a varovat, aby se nedostaly do konfliktu s evropských právem.„Je to spíše funkce s nadsázkou řečeno jakéhosi politruka a pro Českou republiku je nedůstojná,“ varuje Zahradil s tím, že z takové pozice se Jourové a Česku nepodaří nic prosadit.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Vláda bude chtít zásah policie na MPSV vysvětlit

24.02.2020 16:56 IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věci byly klíčový úkol ministryně práce a sociálních…

Vláda se Zemanem řešila rozpočet, koronavirus nebo dotace

24.02.2020 16:51 Vláda na pracovním obědě s prezidentem Milošem Zemanem řešila dopad koronaviru na ekonomiku, dotace…

Novým ředitelem Památníku Lidice je historik Stehlík. Prozradil, co bude…

24.02.2020 16:47 Novým ředitelem Památníku Lidice je ode dneška vojenský historik Eduard Stehlík. Novinářům to řekl…

Foldynův odchod? Žádné překvapení. S ČSSD se ideově rozchází již roky, zní…

24.02.2020 16:40 Předseda ČSSD Jan Hamáček odchod poslance Jaroslava Foldyny ze sociální demokracie očekával. Sdělil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama