Vláda by podle HK měla co nejrychleji uvolnit zbylé provozy a předvést další plány

Vláda by podle Hospodářské komory (HK) měla co nejrychleji otevřít zbývající provozy, a to nejlépe od 31. května, nejpozději od 7. června. Zároveň by měla představit šestý rozvolňovací balíček, stejně jako plán na podzim. Dále by měla vyřešit nejasnosti, na jakém právním základu mají podnikatelé kontrolovat a vymáhat doklady o bezinfekčnosti po svých klientech. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident HK Vladimír Dlouhý.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Kabinet se podle Dlouhého neřídí systémem pro uvolňování opatření, který si sám nastavil. Nejdříve to byl protiepidemický systém (PES), nyní měl postupovat podle šesti balíčků, ve kterým je určujícím kritériem počet nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel. Na pátý balíček, v němž je obsaženo otevření například bazénů, saun nebo interiérů restaurací, měl nastat čas, až počet nakažených klesne pod 50 na 100.000 lidí. "Dnes víme, že sedmidenní klouzavý průměr je 35 případů na 100.000 obyvatel. Už bychom měli dávno být v pátém balíčku a šestý by se měl připravovat, protože trendový odhad je, že pod 25 nakažených můžeme být někdy příští týden," uvedl Dlouhý.

Všechna vyžadovaná nařízení by podle Dlouhého měla být postavena na solidním právním základu. Podnikatele podle něj znervózňuje, že je přijato opatření, oni ho dodržují a nakonec ho soud zpochybní. Vláda podle Dlouhého nemůže ignorovat rozsudky soudů a vědomě vydávat nezákonné zákazy, které podnikatelům způsobují škody a újmu na jejich základních právech.

HK podle Dlouhého připravila opatření, jak čelit nebezpečí návratu pandemie i při otevřených provozech. Je podle něj jasné, že se nějakým způsobem bude muset dál testovat. Bude se to týkat podle něj například lidí, kteří se budou vracet z dovolených. Dále má komora podle Dlouhého nachystanou mobilní aplikaci pro bezpečný provoz, pro její zavedení ale potřebuje spolupráci státu.

"Jsme samozřejmě připraveni jít někdy až absurdně liberální cestou, kdy stát rozhodne polovičatě a lidé si ekonomiku otevírají sami. Ale pokud se v takové situaci pandemie vrátí, nechceme přejímat zodpovědnost, nechceme jako loni na podzim, v zimě, v lednu a únoru, abychom slyšeli, že to byli podnikatelé, kteří takzvanou chtivostí po zisku umožnili návrat pandemie. Není to pravda," řekl Dlouhý.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl, že se nyní řeší otevření vnitřních prostor restaurací, ale také wellness center nebo bazénů. Pokud se stav nezhorší, fungovat by měly začít nejpozději 14. června.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama