Vláda chce lidi motivovat, aby dodržovali karanténu, tvrdí Maláčová

Vláda bude podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jednat v pondělí o finanční motivaci lidí tak, aby se nevyhýbali karanténě nebo izolaci. Ve hře je příspěvek, nebo vyšší nemocenská. Maláčová to uvedla v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Poslanec a ekonomický expert opoziční ODS Jan Skopeček se k záměru staví rezervovaně.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Příplatek k nemocenské by mohl být podle Maláčové 375 korun denně, ale tak, aby nikdo nedostal víc než dřívější průměrný výdělek. Jinou variantou je růst nemocenské z nynějších 60 procent na 90 procent. Většina členů kabinetu podle Maláčové motivací lidí zůstávat kvůli covidu v karanténě nebo v izolaci podporuje. "Vůle začít to řešit přišla až s britskou mutací (koronaviru)," řekla ministryně.

Skopeček by chtěl znát data, zda motivace lidí klesá po první, druhé nebo třetí karanténě. "Nemůžeme z toho zase udělat plošné opatření," řekl v televizní debatě. Obává se také demotivace lidí chodit do práce, byť by mohli. Bonus naopak podporují opoziční Piráti, podle jejich předsedy Ivana Bartoše by na něj měli mít nárok i osoby samostatně výdělečně činné.

Maláčová a Skopeček se v shodně postavili proti případnému omezení cestování mezi kraji, o němž mluvil tento týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Maláčová si neumí představit kontroly, zda se restrikce dodržují. Skopeček pokládá nápad na takové omezení mobility za šílený.

Cílem toho (omezení cestování) by bylo zakázat lidem jezdit na hory, to je ten problém," uvedl v Otázkách Václava Moravce vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Komunisté proti tomu podporují otevření lyžařských středisek, nyní podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa vládne na horách chaos. "Jestli tam bude nějaký systém, nemůže vzniknout nic špatného," řekl v debatě České televize. Omezit cestování na určitou vzdálenost pokládá vzhledem k velikosti Česka za nemožné.

Maláčová se postavila proti rozvolňování restrikcí, vývoj epidemie nepokládá za dobrý. Prodloužení nouzového stavu je podle ministryně nutné. Vláda ale pro to zatím nemá ve Sněmovně podporu. Komunisté, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují, ohlásili, že další prodloužení stavu nouze nepodpoří. "Budeme vyjednávat se všemi politickými stranami, které vyjednávat chtějí," řekla Maláčová. Podle Skopečka měl kabinet dost času připravit nástroje, aby nouzový stav nebyl v zemi nastálo. Postoj ODS k očekávané vládní žádosti o sněmovní souhlas s prodloužením nouzového stavu v úterý projedná stranický poslanecký klub, dodal.

Hamáček předpokládá, že vláda požádá Sněmovnu o dalších 30 dnů. "Máme čas do čtvrtka," uvedl k dalším vyjednáváním. Bartoš se šéfem STAN Vítem Rakušanem chtějí ještě před pondělní schůzí vlády jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). V otevřeném dopisu s žádostí o svolání debaty předsedů všech sněmovních stran ještě před čtvrtečním jednáním dolní komory o prodloužení nouzového stavu se na ministerského předsedu obrátil lídr lidovců Marian Jurečka, sdělila KDU-ČSL v tiskové zprávě. Je podle něj nutné vyhodnotit, které restrikce mají smysl a které jsou zbytečné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama