Vláda dělá Babišovi advokáta? Toman se ohradil vůči výrokům opozice

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se ohradil proti tvrzení části opozice, že vláda dělá žalobou na Evropskou komisi (EK) kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert advokáta premiéru Andreji Babišovi (ANO). Toman dnes před poslanci zdůraznil, že postup je standardní a už dříve na komisi směřovalo šest žalob a dvě odvolání.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)
doporučujeme

"Chráníme zájmy České republiky a daňových poplatníků," řekl ministr. Jde podle něho o princip, žalobu vláda podala na doporučení právníků. Problém je podle něho výkladový a dlouhodobý. Žaloba je legitimním krokem, který členské státy využívají k ochraně národních zájmů, dodal Miroslav Toman.

Projednání rozhodnutí vlády o podání žaloby na sněmovním plénu opoziční TOP 09 neprosadila. Snahu vetovali poslanci hnutí ANO. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že jediným daňovým poplatníkem, který má na žalobě zájem, je beneficient svěřenského fondu, v němž se nyní nachází skupina Agrofert, tedy premiér Babiš. Zájmem ostatních daňových poplatníků je podle Kalouska to, aby takové řízení vůbec nebylo vedeno a aby Babiš nebyl ve střetu zájmů.

Návrh na podání žaloby schválil kabinet ANO a ČSSD bez toho, že by o tom informoval. Jde o platby téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun) z Programu rozvoje venkova pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Babiš už minulý týden řekl, že se projednávání žaloby nezúčastnil. Nyní je na dovolené.

Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) koncem ledna podle fondu uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti ze skupiny Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Chce, aby mu tak říkala celá…

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Babiš: Vláda bude chtít zásah policie na MPSV vysvětlit

24.02.2020 16:56 IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věci byly klíčový úkol ministryně práce a sociálních…

Vláda se Zemanem řešila rozpočet, koronavirus nebo dotace

24.02.2020 16:51 Vláda na pracovním obědě s prezidentem Milošem Zemanem řešila dopad koronaviru na ekonomiku, dotace…

Novým ředitelem Památníku Lidice je historik Stehlík. Prozradil, co bude…

24.02.2020 16:47 Novým ředitelem Památníku Lidice je ode dneška vojenský historik Eduard Stehlík. Novinářům to řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama