Vláda nepomáhá, Češi zkrachují, varuje šéfka TOP 09. Děláme maximum, hájí se Havlíček

Epidemie koronaviru a v jejím důsledku přijatá omezení znamenala celkový útlum ekonomiky, která se díky následnému rozvolnění začíná pomalu nadechovat. Vláda slíbila OSVČ a firmám, které musely zavřít, podporu v rámci programu Antivirus. Na tu ale ne všichni dosáhnou. Předsedkyni TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vadí zejména pomalost.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Předsedkyně opoziční TOP 09 a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) si vyměnili názory na ekonomické dopady koronaviru v rozhovoru pro Český rozhlas, který už zanalyzoval, že ze slibovaných 277 mld. Kč na podporu ekonomiky jich bylo zatím vyčleněno pouhých 43, což činí 15 %.

"Dělá se absolutní maximum, a když to srovnám s ostatními zeměmi, tak rozhodně nejsme pozadu," řekl Havlíček. Podle něj údaje o vyplacených částkách nejsou správné. "Poslední čísla jsou okolo 75 miliard korun a nezahrnují to, co se odložilo, například na DPH se odložilo asi za 4 miliardy. Také odklady nájemného nebo bankovních splátek jsou další až desítky miliard korun," pyšnil se.

Jeho názor nesdílela opoziční poslankyně a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Terčem její kritiky byla zejména pomalost. Zatímco v jiných zemích zasažené firmy a podniky obdržely státní podporu v řádu několika dnů, u nás se jednalo o týdny a měsíce. "Pokud tímto tempem půjdeme dál, tak slibovaných 277 miliard bude naplněno až v lednu příštího roku, což bude pro mnohé dávno poté, co zkrachují," varovala před možnými ekonomickými dopady.

"Slyšeli jsem sliby o 1,2 bilionu korun včetně záruk a 277 miliard na přímé pomoci. A i těch 75 miliard po třech měsících, kdy ekonomika byla úplně vypnuta, není na chlubení, ale spíše tristní vizitka, jak pomalá pomoc je," dodala Pekarová Adamová.

Ministr nicméně namítl, že se vláda dostala do situace, na kterou ani nemohla být pořádně připravená, a že státní úřady pod náporem několika žádostí div nezkolabovaly. Pokud ale jde o živnostníky, tak ti na podporu dosáhli velmi rychle a peníze jim podle něj přišly okamžitě. 

Předsedkyně TOP 09 na to oponovala, že její strana například přišla s proplácením nájemného už v dubnu. ANO si pak následně tuto myšlenku "přivlastnilo", ale ve špatném provedení. Vláda podle ní měla věnovat méně pozornosti tomu, jakou má kdo barvu trička, a víc se zaměřit na schválení opozičních návrhů, které mohly spoustě lidem pomoct. 

O následnou názorovou výměnu mezi Havlíčkem a Pekarovou pak nebyla nouze. Zatímco si ministr stál za tím, že jde čistě o politický boj a že se nelze zavděčit každému, neboť obdržel například stížnosti na upřednostňování živnostníků na úkor firem zaměstnávajících lidi, jeho oponentka se opírala o kritiku řady ekonomických expertů. 

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starosta Řeporyjí Novotný obviněn v další kauze za výzvu k oběšení

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Moskva žalovala u OBSE. Česko prý málo bojuje proti neonacismu

03.07.2020 16:04 Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný…

Majetková přiznání letos neodevzdalo zhruba 3150 veřejných funkcionářů

03.07.2020 14:51 Aktualizováno Majetková přiznání letos ministerstvu spravedlnosti včas neodevzdalo zhruba 3150 veřejných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy