Vláda letos řešila především epidemii, pokračuje spor ohledně Babišova střetu zájmů

Hlavní náplní činnosti menšinové vlády ANO a ČSSD se v letošním roce stala opatření související s epidemií covidu-19. Kabinet prosadil mimo jiné zrušení superhrubé mzdy, které ale v rozporu s vládním programovým prohlášením doprovodilo snížení daně z příjmu na 15 místo 19 procent. Pro daňový balíček kvůli tomu nehlasovala koaliční ČSSD, ANO jej prosadilo s opozicí.

Vláda ČR

Koronavirem se vláda zabývala už koncem ledna, nejprve zastavila letecká spojení do Číny, která byla prvním epicentrem nemoci, a evakuací českých občanů. Situaci kolem viru řešila zpočátku především Bezpečnostní rada státu. Po oznámení prvních potvrzených případů v Česku 1. března pak postupně vláda vyhlásila nouzový stav a aktivovala Ústřední krizový štáb. Po letním zklidnění situace k oběma instrumentům vláda přistoupila i při podzimní druhé vlně covidu-19.

Jarní i závažnější podzimní vlnu epidemie se snažil kabinet tlumit řadou opatření od omezení pohybu a uzavření některých obchodů a služeb po nošení roušek na veřejných místech. S ohledem na rozhodnutí soudů nemohla vláda závažnější zásahy do svobod občanů vyhlašovat prostřednictvím mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, ale musela rozhodovat krizovými opatřeními kabinetu. To s sebou neslo nutnost udržovat nouzový stav a opakovaně žádat o jeho prodloužení Sněmovnu.

Kvůli koronavirovým opatřením kabinet připravil programy na pomoc podnikatelům a některým sektorům hospodářství, třikrát také zvýšil schodek rozpočtu. V březnu schválila Sněmovna jeho růst z původních 40 na 200 miliard korun. V dubnu se plánovaný schodek posunul na 300 miliard korun, aby ho další novela v červenci zvýšila na 500 miliard korun. Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Vláda také učinila několik významných personálních rozhodnutí. V březnu jmenovala po loňském odvolání Dušana Navrátila generála Karla Řehku ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Po rezignaci šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje navrhla prezidentu Miloši Zemanovi jmenovat jeho nástupcem náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu.

V počátcích koronavirové krize také vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Vedením pověřila Jarmilu Rážovou, která po následném výběrovém řízení funkci získala nastálo. Novým tzv. superúředníkem se stal dosavadní náměstek z legislativní sekce ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka. Kabinet také odvolal předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka a na jeho místo jmenoval stávající členku rady ČTÚ Hanu Továrkovou.

Kabinet se zabýval i plány na nový jaderný blok v Dukovanech. V červenci schválil model financování. Nový blok by měl být podle dřívějších informací uveden do provozu v roce 2036. S modelem financování nesouhlasí opoziční strany, vadí jim také možnost, že by Dukovany stavěly ruské nebo čínské firmy. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v prosinci oznámil, že výběrové řízení na nový blok do konce roku vypsáno nebude.

Kabinet poslal do Sněmovny nový stavební zákon, jednu ze svých priorit. Podle vlády má výrazně zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Norma má ale řadu kritiků, a to nejen kvůli obsahu. Podle Svazu měst a obcí neprošla řádným schvalovacím procesem a je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Ve Sněmovně jsou i nová pravidla tzv. kurzarbeitu. Úprava zkrácené práce s částí mzdy od státu navazuje na dočasný program Antivirus, zavedený kvůli epidemii koronaviru.

Pokračoval také spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo v prosinci český překlad dopisu k auditu Evropské komise. Brusel v dokumentu potvrzuje své dřívější stanovisko, že Babiš dál ovládá holding Agrofert, a porušuje tak unijní i české zákony. Česko má tříměsíční lhůtu na odpověď, české úřady musí informovat, jak uvádí do praxe doporučení komise. Babiš už dřív k závěrům auditu EK uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže, protože Agrofert neovládá a neřídí.

Fiala chce s novou vládou státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 22:02 Aktualizováno Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

17.10.2021 21:58 Aktualizováno Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

Měl jsem od Zemana slíbené dva pokusy na sestavení vlády, tvrdí Babiš

17.10.2021 19:05 Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli…

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví

17.10.2021 18:51 Aktualizováno Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za…

Konec dodavatelů energií je i selháním ministerstva, míní Fiala

17.10.2021 15:46 Aktualizováno Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Zeman podle Vystrčila nejspíš neví, jak o něm jeho kancelář informuje

17.10.2021 15:31 Aktualizováno Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm…

Fiala by chtěl, aby evropskou politiku koordinoval člen vlády

17.10.2021 14:27 Česká republika potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou politiku. Nyní to dělá…

Antivirus bude podle Středuly v říjnu prodloužen do půlky příštího roku

17.10.2021 14:18 Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle předsedy Českomoravské konfederace…

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Související:

Právě se děje

reklama